Kedileri daha çok solcular mı sever?

 

Ayşe Özek Karasu, Habertürk Gazetesinin Pazar Ekinde, her zaman çok ilginç konularda, dolu ve eğlenceli yazılar yazıyor. Güzel kedilerin resimlerini paylaştığımız fotoğraf albümünde, bu usta gazetecinin Amerika’da yapılmış evcil hayvan sevenler hakkındaki araştırmadan hareketle yazdığı  ilginç yazısını paylaşıyoruz…

Geçen 12 Mart, internetin 25. yaş günüydü. Mucidi Tim Berners-Lee’ye, “İnternet kullanımında, önceden hiç tahmin edemediğiniz şey nedir?” diye sordular. “Kediler” dedi. Kedilerin interneti ele geçireceğini düşünememiş. Her gün milyonlarca kedi fotoğrafı düşüyor internete. Biz de trafo vakası sayesinde o âleme katkıda bulunduk. Ve bir selfie’yle CHP’nin 8 yıllık kedisi Şero’yu keşfettik. Bizim Düzgün Karadaş, Ankara’da CHP kulislerini izlerken meğerse Şero’yu da göz hapsine almış. Dün gazetedeki Şero portresinde “Solcudur ama halkçı değildir. Katılımcılık defterinde yoktur. Örneğin binaya başka kedinin girmesine asla izin vermez. CHP’lilerin aksine, seçimlerden ve kurultaylardan haz almaz” diye yazıyordu. Kimlik kartına da “Mesleği: Muhalif siyasetçi” notunu iliştirmiş. Şero’nun Twitter hesabında da “CHP Genel Merkezi’nde çalışıyor. KK’yı gözler. Kum delisi. Gergin. Bildiğin sosyal demokrat kedi” yazıyor. Anladık, Şero sosyal demokrat. Peki kediseverlerin siyasi eğilimi ne? Şero’nun Twitter’daki 13 bin 800 takipçisinin sosyal demokrat olduğunu varsayıyorum. Ama 10 milyon Türk kullanıcısı bulunan bir mecra için alçakgönüllü bir rakam. Bir fikir vermiyor.

Anket şirketleri seçim nabzı tutmaktan vakit bulup “Hangi siyasi görüş hangi evcil hayvana meyilli?” diye bir araştırma yaptı mı, bilmiyorum. Fakat Amerika’da yapmışlar. Veterinerler Birliği, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin eyaletlere göre oy dağılımına bakarak liberal ve muhafazakâr seçmenin evcil hayvan tercihini belirliyor. Sol liberal eğilimli Demokrat eyaletlerde kedi besleyenler, sağ muhafazakâr Cumhuriyetçi eyaletlerde ise köpek barındıranlar baskın çıkıyor.

Tabii evde ikisini birden besleyenler de var. Toplama bakarsak; ABD’de 70 milyon köpeğe karşılık, 74.1 milyon kedi bulunuyor. 2012 başkanlık seçiminde, en fazla köpek beslenen 10 eyaletin 9’u Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’ye oy veriyor. Üstelik de Romney’nin, köpeği Seamus’ı kafesi içinde otomobilin portbagajına bağlayarak 12 saatte ta Kanada’ya gittiği ortaya çıktığı halde. Seçmen belli ki o skandala kulak tıkıyor. En kedili 5 eyaletin 4’ü ise Demokrat Obama’ya veriyor oyunu. Obama’ların köpeği Bo’nun cazibesi katiyen aklını çelmiyor sağ seçmenin. Muhafazakar Parti’den caymıyorlar. Neticede “Sağcılar köpek, solcular ise kedi sever” şeklinde bir genellemeye varan bu araştırmaya tabii ki itirazlar yükseliyor. “Yine salakça bir araştırma ve para israfı” diye yazıyor biri; “Ben Cumhuriyetçi’yim, evde hem kedi hem de köpeğimiz var. Liberaller dışında bütün hayvanları severiz” diye de ekliyor. Araştırma sanki fizik kanunuymuş gibi, ne kadar sağcı olup ne kadar çok kedi beslediğini ya da tersini iddia edenler çıkıyor.

Bu itirazlar üzerine Time Dergisi, siyasi görüşe göre kedi-köpek eğilimini kanıtlamak için bir online deney yapıyor. 12 sorudan ibaret teste katılan 220 bin okurun verdiği yanıtlar, araştırma sonucunu  doğruluyor. Liberaller kedici, muhafazakârlar köpekçi çıkıyor. Ben de yaptım testi: Yüzde 24  muhafazakâr, yüzde 76 liberalim. Evet, evde bir köpek, üç de kedimiz var…

Yazının tamamını kaynağından okumak için tıklayınız…

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.