okuryazar.tv
Nis 2012
27 Yorum

PAYLAŞ

Mehmet Ali Bulut: Can Boğazdan Çıkar – Kan Gruplarına Göre Beslenme


‘Günümüz insanı haz endeksli yaşıyor ve henüz hastalıklarla gıda arasında bağ olabileceğine inanmıyor.”

 

Bir araştırma sonucu ortaya çıkmış bir kitap ‘Can Boğazdan Çıkar’. Yazarı Mehmet Ali Bulut, gazeteci geçmişinden yararlanarak çok çeşitli konularda araştırma kitapları yayınlıyor. Bu kitap da son zamanların ‘çok satanlar’ listelerinde büyük sürpriz yaparak yüksek rakamlara ulaştı. Bir beslenme kılavuzu niteliği taşıyan kitapta, hastalıkların nedeninin sağlıksız beslenme olduğu vurgulanıyor. Kan gruplarına göre beslenme tablosu da veren yazar,  yapılan beslenme yanlışlarını kan gruplarına göre değerlendiriyor. Kitabın en dikkat çekici taraflarından biri de, bu tür gıda ve beslenme kitaplarında rastlamadığımız kadar dini referanslara başvurması, gıda ve tüketimi hakkında ilahiyattan beslenen bir yaklaşım geliştirmesi…

Köşe yazarlığı, haber editörü ve haber müdürü olarak meslek hayatınıza devam ettiniz. Biz sizi araştırmacı gazeteci olarak tanıdık. Yıllar sonra, sağlıklı beslenme ile ilgili bir kitapla okuyucularınızın karşısına çıktınız. Konu beslenme olunca ister istemez bir şaşkınlık yarattı okuyucular üzerinde. Niçin böyle bir kitap yazmayı tercih ettiniz?
Uzun bir hikaye… Ama iki şey söylenebilir. Biri merak, diğeri de ihtiyaç.  İhtiyaç merakı da beraberinde getirdi. 2006 yılında doktorların keyfi bir talepleriyle ameliyat olup da ardından da yarım bir adama dönüştürüldüğümü görünce biraz öfke ve ardından o halden kurtulma çabası beni alternatif tıp arayışlarına sürükledi. Kısa zamanda o dünyanın önde gelen isimleriyle tanıştım. Ve birden fark ettim ki, insanın çağımızın büyük belası haline gelmiş bulunan tansiyon, migren, kolesterol, hipoglisemi, nedenselliği bilinmeyen baş ağrılarının tamamen yanlış ve karışık beslenmeden kaynaklandığı gerçeğini öğrendim. Telkin edilen yöntem ile benim pratikteki hayatım arasında ciddi çelişkiler vardı. Söylenenleri tatbik edebilme kabiliyetim olamaz diye düşündüğümden pek de üstünde durmadım. Anacak ne zaman ki, her iki saatte bir, bir şeyler atıştırmam gerektiği ve hergün glikofaj kullanmam icap ettiği ve üstelik oruç tutmamın da artık asla mümkün olmayacağı bana söylenince tepem attı.  Ertesi gün gittim ve uzun soluklu oruçlara başladım. 36 saat, 40 saat, 72 saat hiçbir şey yemedim. Ve sonunda doktorların ‘açlıktan ölürsün’ dedikleri olmamıştı aksine, gündelik hayatımı cehenneme çeviren bir çok arazdan, sıkıntıdan ve hastalıktan kurtulmuştum. Hatta sağ göğsüm altında oluşan ve Koazimodo’nun kamburu gibi duran et yığınından da kurtulmuştum. Bana göre o bir mucize idi.

Bu konuda araştırmalar yaptınız. Araştırmalarınız ne kadar sürdü ve hangi kaynaklardan yararlandınız?
Yaklaşık üç sene aralıksız okudum ve araştırdım. Ve üstümde denedim. Yeme içme konusunu gündemime aldım ve bu konuda yazılabilmiş tüm malzemelere ve kitaplara ulaşmaya çalıştım. Müthiş bir müktesebat oluştu. 2011 yılına geldiğimde artık insanlara aktarabileceğim çok tecrübelerim ve kendi üstünde yaptığım denemelerim olmuştu. Bu denemelerin biri saçlarımın dökülüp seyrelmesine de yol açtı. Artık biliyordum, tansiyon, kolesterol, migren, hipoglisemi, reflü, kabızlık vs gibi hastalıklar hastalık bile değil. Sistemin arıza bildirim sinyallerini hastalık sanıyorduk. Küçük küçük tavsiyelerle insanları uzun zamandır aşamadıkları problemlerinin nasıl aşabileceklerini anlatıp da, onlar da olumlu sonuçlar almaya başlayınca böyle bir eser yazmamı istediler. Ben de yazdım. Tabii ki, sağlıklı ve kamil insan yetiştirmek her toplum için istenilen bir şeydir. Mevcut beslenme usulüyle sağlıklı insan üretmenin pek de mümkün olmadığını görmem beni ayrıca bu konu üzerinde durmaya sevk eti diyebilirim.

“Bedeni besleyen yakıt mizaca göredir” diyorsunuz. Bunu biraz anlatabilir misiniz? Her mizacın ayrı bir beslenme gereksinimi mi vardır?
Evet vardır. Mizaçlara göre beslenilmesi gerektiği gerçeği üzerinde duran ilk hekim İbni Sina’dır. Ondan önce de insanlar az yemeyi az uyumayı tavsiye etmişler ama İbni Sina’nın ilk defa, hastalıklara sebebiyet veren yönleriyle gıdaları ve insanları sınıflandırdığını görüyoruz. İbni Sina insanları mizaçlara ayırır ve mizaç gerçeğinin otlarda ve hayvanlarda da bulunduğuna dikkat çeker.

O dönemlerde kan grubu biliniyor muydu? Nasıl ayırmış insanların mizaçlarını?
Tabii o dönemler kan grupları bilinmemektedir. Fakat İbni Sina bunu sezmiştir. Uzun uzun mizaçları belirlemek için çabalar ve sonra da her bir mizaca kendine uygun bir beslenme önerir. Tabibi ki insanları dört beş kategoride toplamak mümkün değil. Esasında her bir insan tektir. Dolayısıyla kan hücresi de sindirim sistemi de kendine özgüdür. Yani denilebilir ki esasında insan sayısı kadar farklı beslenme çeşitleri olmalı. Nitekim gerçek de budur. Her insanın barsak florası ve enzimleri farklıdır. Ama yine de belli miktarda kategorize edilebilmektedir. İşte biz de o genel prensiplerden yararlanarak, insanların kan gruplarına uygun beslenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bunu da yine daha önce bu alanda yapılan çalışmalara dayandırarak yapıyoruz. İlk defa, kan gruplarını gıdalarla kıyaslayıp inceleyen ve sonuçları test edip listeleyen Amerikalı doktor James D’Adamo’dur. Daha sonra onun çalışmaları oğlu Peter tarafından toplanır, derlenir ve yayınlanır. Bugün gerek Metabolik Balans olsun, gerek Drukan ve York testi olsun gerek gıda intoleransı ve biyo rezonans vs gibi kan hücresinin hassasiyetlerini önceleyerek beslenmeyi öngören sistemler olsun, hepsi James D’Adamo’nun çalışmalarına borçlular. James D’adamo’yu o araştırmalara sevk eden de İbni Sina’dır. Biz de onların bulduklarını derleyip insanlarla paylaşıyoruz.

Mesela A grubu olan herkes için geçerli mi A grubu için verilen diyet?
Evet doğrudur her bir insanın sindirim sistemi kendine özgüdür ve ne kadar genellersek o kadar sistemden ve ayrıntıdan uzak düşmüş oluruz. Mesela  A kan grubundan ‘A Sıfır’ olan bir insan, kırmızı ete ‘A A’ kadar tepki vermez. Yani tolere eder. Ama AA olan bir A grubu eti tolere edemeyebilir. Bunun gibi sayısız incelikler var. Dolayısıyla en iyisi kişinin gıda intoleransı testini yapıp ona göre beslenmesidir tabii ki..

“Yediklerimiz ve içtiklerimiz düşünmemizi, üretmemizi, fikirlerimizi de etkiliyor” diyorsunuz…
Evet her şeyimizi etkiler. İnsan esasında yediğinden ibarettir. Bu ifade hem insanlık tecrübesi içinde yer almıştır hem de bir ayettir. ‘İnsan yediğine baksın’ der, ‘insan tükettiği nimetlerden sorulacaktır’ der Kur’an. Bu sorgulama sadece bizim algıladığımız anlamda hata sevap açısından değildir. İnsan tabiatına yaptıkları etkiyi de anlatır. İnsanın temel yazılım programı olan DNA (deoksi ribo nükleik asit) RNA (Ribo nükleik asit) isimlerinden de anlaşıldığı gibi bizim yediklerimizden içtiklerimizden inşa edilmekteler. Ve hatta denilebilir ki, olaylara verdikleri tepkiler açısından aynı kan grubundan olanlar, aynı burçtan olanlara göre daha yakın, daha benzer tepkiler verirler.

“Günlük enerjiyi üretecek besin miktarı, kişinin kendi yumruğu kadardır.” diyorsunuz. Günde üç öğün ve çok çeşit yemek yediğimizi düşününce, yumruğumuz kadar yemek yemek fikri bile açlık hissi uyandırıyor insanda. Neden bu kadar az yemeliyiz?
İnsana lazım olan miktar o kadardır. Bu kadar miktar yendiğinde vücut enerjisini yeterince kullanabiliyor. Eğer bedenin ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketmeye kalkışırsak, bu kere ilk yediğimiz gıdadan elde edeceğimiz enerjinin yüzde 35’ini, fazla gelen enerji ve gıdanın stoklanması için kullanacağız. Çünkü sindirimin kullandığı enerji oranı, beynin kullandığı (yüzde 20’dir) enerjiden daha çoktur. Dolayısıyla boşu boşuna bedeni yoruyoruz. Ama eğer insan –sağlıklı bir insan- günde kaliteli bir üç yüz gramlık besin tüketse 24 saati en rahat ve en verimli tarzda kullanmış olacak. Ama maalesef bugünkü beslenme tarzımız, enerjimizin büyük bir kısmını, yediğimiz fazla gıdaların vücuttan atılması veya depolanması için harcıyor. Hem enerji, hem vakit israfı ve hem de hiç bitmeyen bir yorgunluk…

GDO’lu ürünler, hormonlu gıdalar, hazır yiyecek ve içecekler… Organik ürün neredeyse kayboldu gibi. Gıdaların niteliği, insan yapısını nasıl etkiliyor?
İnsanoğlu, GDO’lu gıdaların insanda ne tür sakıncalar doğuracağını henüz bilemiyor. İşin nereye varacağını da bilemiyor.  Besinlerin dayanıklı hale gelmesi veya yeni tür tadların oluşturulması amacıyla, genler üzerinde yapılan değişikliklerin veya trans genik ürünlerin insanın DNA’sı ile etkileşmesiyle işin nereye varacağı henüz düşünülmüş değil. Bunların neticelerini sanırım ikinci nesilde göreceğiz. Yani GDO ile beslenmiş anne babaların torunlarında bu genetik sapmaların ne tür mutasyonlara yol açtığını göreceğiz. Mesela domatese eklenen köpek balığı geni keza, patateslerde var olduğu bilinen akrep geni ve daha bir çok sebze ve meyvede uygulanan bu genlerin ilerde birikimle insana neler yapacağı, insanı ne hallere düşüreceği tam bilinmiyor. Kutsal metinler bize yarı hayvan yarı insan tiplerden söz ediyor. Yine Kuran, maymuna dönüştürülmüş bir kavimden söz ediyor ki onlar sürekli balık tüketiyorlardı. Nitekim mutasyon da bir yanlışta ısrar etmekle oluşuyor. Ben öyle sanıyorum ki, kutsal kitaplarda ahir zamanda yeryüzünde ortaya çıkacak ve insanların ilikleriyle beslenecek diye haber verilen Dabbetül ar, bu tür genetik sapmalar sonuç ortaya çıkacak bir türdür ki insanlığın başına bela olacak…

Fazla beslenme ‘öfke’ nedenlerinden biridir diyorsunuz. Beslenme şeklimiz, duygularımızı da mı belirliyor?
Tamamen. Deli dana hastalığı, otla beslenmesi gereken bir hayvana içinde sakatat bulunan küspelerin yedirilmesiyle oluşuyor. Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Fazla ve aşırı protein ağırlıklı beslenmeler ciddi manada, ‘ruhi’ diyebileceğimiz tepkilere ve sıkıntılara yol açmaktadır. Kan yoğunluğu ve kandaki toksik yoğunluk insanların beyni ve mizacı üzerinde ağır etkiler yapabilmektedir. Aşırı tokluk insanlık için beladır. Huzur ve rahat açlıktadır…

“İnsanın dünya hayatındaki asıl vazifesi, kendisine emanet verilen şu harika yapıya iyi bakmak, bu bedeni hasta etmemek, aciz bırakmamaktır…” Biz sanki sağlıksız beslenerek kendimizi öfkeyle doldurup, sonra da bütün öfkemizi bedenimizden çıkarıyor gibiyiz. Fastfood beslenerek, hızla ve bilinçsizce tüketerek… Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor, daha doğrusu bu durumun alışkanlık haline gelebilmesi için neler yapmalıyız?
Az yemenin ne kadar rahatlatıcı olduğu fark edildiğinde insanlar bunu kendileri tercih edecekler. Ama günümüz insanı haz endeksli yaşıyor ve henüz hastalıklarla gıda arasında ciddi bir bağ olabileceğine inanmıyor. İnsanlara bunu hissettirmemiz, farkındalık bilincini çogaltmamız gerekiyor. Esasında artık beslenme şekli toplumların milli güvenlik belgesi arasına alınmalıdır.

Hastalıkların şirin ambalajı: tad .. Lezzet ve haz endeksli yaşamak, insanı hem müsrif yapar hem de hasta” diyorsunuz.  karışık tatları aynı anda tüketmek vücutta ne gibi etkiler yaratır?
İnsan vücudu, son derece özel bir davetiye ile girilen bir saraya benziyor. Tatma duyusu da bu sarayın girişindeki güvenlikçiye benzer. O vücut sarayının merkezi olan midemizi korumakla görevli bir bekçidir. Ama biz ona rüşvet vere vere sonunda, kim çok rüşvet veriyorsa onu içeriye alan bir dalkavuğa dönüştürüyoruz. Halbuki tad duyusunun ve çiğnemenin görevi, mideye gönderilecek lokmanın tam ve derin bir analizinin yapılması içindir. İnsan çiğnerken ağız içindeki sensörler ve tad duyusu lokmanın içindeki maddeleri beyne bildirir. Beyin ona göre mideye sinyal verir ve gelmekte olanlara göre hazırlık yapmasını sağlar. Ama biz lezzeti öncelemiş bir hayatı esesa alıyor ve lokmaları yeterince çiğnedemen mideye yolluyoruz. Bu da midemizde fesada ve vücudumuzda ihtilale neden oluyor.

Sağlıklı yaşam şartları veya sağlıklı beslenme usulleri insan ömrünün uzun ya da kısa olmasını etkileyen nedenler midir?
Sağlıklı yaşam insanın ‘miadı’nı etkilemez. Ama insanın kendisine vaad edilen ömrün tamamını yaşamasını veya en azından ömrünün son saniyesine kadar sağlıklı yaşamasını sağlayabilir.  Sağlık ile ecel aynı kadere tabi değiller. Mesela diyelim ki, bir şeyin doğal ömrü on senedir. Ama kötü kullanma ile siz onu vaktinden önce kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Aynı şey bedenimiz için de geçerlidir.

İnsan ömrü ortalama ne kadardır? Türkiye’de yaş ortalaması nedir?
İnsan ömrünün ne kadar olduğuna dair elimizde kesin bir kayıt yoktur. Sadece Tevrat’ta Nuh As ile Cenab-ı Allah arasında geçen bir mükalemede Cenab-ı Hak, artık eskisi gibi insanların sekizyüz dokuzyüz değil sadece 120 yıl yaşayacaklarını, buna karşılık da insanlığı kitlesel felaketler vermeyeceğini beyan eder. Bununla birlikte sağlıklı yaşayanlarımız o civara yaklaşmaktadır. Demek ki insan 120 yıl yaşayabilir diyebiliriz. Bu organizmanın altmış yetmiş yıl içinde tüketilmesi de ancak insan aceleciliği ile izah edilebilir.

“İnsan hasta olmayacak şekilde tasarlandı” diyorsunuz. Peki, nasıl olup da hastalıklar onu buluyor? Tüm hastalıklar nasıl meydana geliyor?
Hastalıkların temelde 4+1 sebepten kaynaklandığı söylenebilir.  Bu, dört temel sebep, bir; gıda, iki; nazar, büyü, sihir vs. üç; eski tıp geleneğimizde ‘Rîh’ diye anılan ve esasında yapıdan (insan malzemesi – DNA) kaynaklanan hastalıklar, dördüncüsü enfeksiyonal (virüs bakteri) kaynaklı hastalıklar ve tabii artı olarak stres kaynaklı hastalıklar. Bugünkü tıbbın başarılı olduğu tek alan enfeksiyonal hastalıklar. Diğerlerinin hiç birinde netice alamıyor. Ya organı kesip atmayı deniyor veya o organın yaydığı ağrıları yok saydırmaya çalışıyor. Stres, kan gruplarının risk karşısında farklı tepki salgılamalarının sonucunda oluşan bir haldir. Burada da moral değerler ve inançlar devreye girer. Hadiselerin ilahi bir yazgı çerçevesinde cereyan ettiğine inananlar ile hadiseleri tesadüfe bırakan insanların riskli olaylar karşısında sergiledikleri tavır çok farklıdır. Bu tavır, salgı sistemlerini çok derinden etkilediği için hastalıkları hazırlamada da etkili oluyor.

Modern tıp, insan bedenine bütüncül bakmayı kaybettiği için onu tedavi ediyorum derken, daha da hasta mı ediyor yani? İlaç kullanmaya, ameliyat olmaya gerek yok mu diyorsunuz?
Eğer harici bir kesik, kaza yoksa hiçbir hastalık ameliyat ile düzeltilemez ve düzeltilemiyor. Eğer vücudun istematiği bilinse gıda/beslenme rejimi ile bünye hastalıklarından kurtulmaya yönlendirilebilir. Esasında mevcut tıbbın hastalık öncesinde insana önerdiği bir şey yok. Ancak patalojik durumlar ortaya çıktıktan sonra ya ağrı kesicilerle insanın o ağrıları hissetmemesi sağlanıyor veya o organ kesilip atılıyor. En çok safra kesesi, bademcik, dalak gibi sindirimi ve savunmayı doğrudan ilgilendiren sistemler kesilip atılıyor. Ben bugüne kadar safra kesesi alınıp da şeker hastası olmamış insan görmedim. Keza tiroid bezi ve böbrek üstü bezi düzeltilmeden, vücuda yayılan tümör ve kitlelerin temizlendiğine de şahit olmadım. Dolayısıyla evet ameliyat çare değil ama gıda rejimi ve perhiz ile vücut kendi iç pragramlarını yeniden devreye sokmaya zorlanabilir ve asıl tedavi odur.

İnsan yapısının genetik olmadığı sürece tüm hastalıklarla savaşabilecek ve bu savaşı yenebilecek yapıda olduğunu anlatıyorsunuz. Hiç hastalanmama ihtimali var mı?
Evet vardır. Sağlıklı beslenme, daha doğrusu riyazetle beslenme hacamat yapılarak insan hiç hastalanmadan yaşamını sürdürebilir teorik olarak. Ama pratikte de bu mümkün mü? Evet, zira bunun örnekleri var.

Hastalık yapan beslenme faktörleri nelerdir?
Yanlış gıda tüketmek, çok yemek, karışık yemek ve sık yemektir.

Şişmanlık sadece bedensel bir sorunmuş gibi algılanıyor. Oysa anlattıklarınıza bakılırsa, hastalıklarla çok bağlantısı var. Şişman olmak nasıl sağlık sorunları yaratır?
Şişmanlık, esasında her şeye rağmen vücut savunma sisteminin sağlıklı olduğunu gösterir. Yani insan şişmanlamışsa -obezlik başka bir şeydir- bu demektir ki insan bünyesi hala yanlış beslenmenin sonuçlarını absorbe edebiliyor. İnsan gıdasını azaltsa, boğazından geçenlere dikkat etse zayıflar veya kendi kilosuna gelir.  Şişmanlık maalesef çok değişik hastalıklara yol açıyor. Özellikle de kalbi yorduğu için doğrudan sistemin kalbine saldıran bir durum.

Can Boğazdan Çıkar : Kitap Tasarımı : Ahmet Çelik/ Editör : Rahime Demir /Yayınevi :  Hayat Yayıncılık / 304 sayfa

Mehmet Ali Bulut:”1954’te Gaziantep’in İslayihe ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi.1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu.1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Bir çok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu…Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı. 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri Gazete yazılarından derlenmiş bir eser), Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar gibi yayınlanmış eserleri, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha.

Söyleşi Yazarı:

Sevilay Acar


sevilayacar@okuryazar.tv
http://sevilay-acar.blogspot.com
http://www.twitter.com/sevilayacarr
http://www.facebook.com/sevilayyacar

Promote Post

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.


Tarık Duran

14 Ocak 2013 21:30

Sayın Mehmet Ali Bulut
Can Boğazdan Çıkar kitabınızı aldım ilgiyle okudum aklımdaki pekcok soruya cevap buldum kitabınızda yazdığınız size vesile olan “biyokimyacı hekim Babaşahbazın” ona nasıl ulaşabilirim
yardımcı olursanız çokmemnun olurum.

aslı şengül

23 Ocak 2013 12:06

et,balık ve tavuğun yanında yoğurt yemiyoruz ama tze sıkılmış meyve suyu içiyoruz bu durumun bir sakıncası var mı?Varsa nnedir?

September 25 2013 17:21 pm

yagmur

Sen bise yeme bosver

October 08 2013 23:11 pm

Newguinea

Yemek yerken su bile içmeyeceksin. Yemeği ardışık yiyeceksin dostum. En çabuk eriyeni ilk en zor eriyeni en son yiyeceksin. Daima kendini vahşi bir ormanda hisset. MS: avlanmışsın karnın aç, avını uğraşıp ateş yakmış pişirmişsin. Dur yahu gidip bir de salata arayayım bir de limon bulayım.Yaw dur şu zeytini de hele bir ezip yağını çıkarayım da bir salata yapayım demezsin.Eti tek başına götürürsün. Vücut bir seferde tek malzeme hazmeder.Mide denilen harika organ ardışık yenen gıdaları karıştırmadan kat kat muhafaza eder. Ve her katın değdiği mide çeperi o yiyeceğin hazmedilmesi için gerekli olan enzimi üretir. Sırayla ve en çabuk hazmolan ilk yenmişse, hiç şişkinlik ve gaza sebep olmadan hazmı bitiririz. Ama bir pilav bir et bir salata ıslatmak için de şekerli meyvesuyu ve biraz da ekmeği beraber çiğner karıştırırsak, birinin hazmolmasını sağlayan enzim diğerinin hazmolmasını sağlayan enzimi bloke eder. Hazım tamamlanmaz çürüme başlar bu şekilde bağırsağa geçen gıda çürümeye devam eder vücudu zehirler.Hiçbir gıdasından yararlanılmaz. İnsanın teni kara sarı olur. Teri leş gibi kokar. Büyük aptesi patır patır gazlı ve leş gibi kokulu çıkar.Hatta idrarı bile çok koyudur. Onun için diyetisyenler ha bre su için diyorlar. Yoksa sağlıklı vücudun su ihtiyacı çok düşüktür.

Sümeyra Salih

27 Şubat 2013 00:17

Ben değindiğiniz konulara duyarlı birisiyim.Elimden geldiği kadar özellikle katkılı besinler ve gdo lu yiyecekler hakkında dikkatliyim.Ama çok detay inince işin içinden çıkamıyorum.mesela bu gdo lu yiyeceklerden nasıl ve ne zaman kurtulacağız?en çok tüketilen şey patates mesela.organik patates nereden bulacağız.ya da nasıl güveneceğiz organik olduğuna.cevap verilirse çok memnun olurum.

October 08 2013 23:16 pm

Newguinea

Patatesin organik olmayanı adamı gazdan davul eder. Karnını ağrıtır. Patates zaten insan doğasına aykırı bir yiyecek.Satvik değil. Tatlı patates hariç. Zararlı olan zuyudur. O suyunu uçuracaksın. Ms: fırında kurutulup sonra üzerine et suyu dökülüp yenirse iyidir. Ama kalmış patatesleri sonraki öğünde ısıtıp yersen tadının değiştiğini görürsün. İşte o kalmış patatesler vücut için tam zehirdir.

Halil Uysal

01 Mart 2013 11:37

“Can boğazdan çıkar”kitabını bir solukta okudum.Bilmediğim pek çok konudan haberdar oldum diyebilirim.Tereddütde kaldığım konular da oldu açıkçası.Özellikle su için belirtilen,mealen”az tüketilmeli,susamadan içilmemeli”tarzındaki uyarıyı tam anlayamadım.Bugüne kadar duyduklarımın tersine bir uyarı bu!

October 08 2013 23:20 pm

Newguinea

Doğrudur susamadan su içilmemeli. Su içilecekse vücut sıcaklığında ılık su içilmeli.Zaten bidonlarda ftalat var. Bir de çok su içecem derseniz kendinizi zehirle dolduruyorsunuz. Pınardan toprak güğüme doldurulmuş Abı Hayat değil ki anasını sattığımın suyu, içtikçe içesin. Git Aydere otelin arkasındaki bilek kadar dereden doldurup getirilen su, içilesi su mesela. Tereyağ gibi gidiyor soruyorsun bu ne suyu yahu. Bir çay yapıyor o sudan ben burada erikliyle yapamadım. Matahmış gibi bidon pet sularını fazla içmeyin.

ALPASLAN

01 Mart 2013 14:20

BRH NEGATİF KAN GRUBUNA SAHİBİM BU KAN GRUBUNA NE GİBİ BESLENME TAVSİYELERİNDE BU8LUNABİLİRSİNİZ

Züleyha

02 Mart 2013 09:58

Kitabınızı okudum . Beslenme ile ilgili bazı sorular devamında geldi mesala benim kan grubuma göre süt ürünleri bana zararlı kalsiyumu nereden alacağım ? Bitkilerle aldığım kalsiyum yeterli olur mu ? Beslenme ile ilgili daha detaylı bir kitap öneririmisiniz ?

Züleyha Taş

02 Mart 2013 10:04

Kitabınızı okudum . Bazı sorularım var. Mesala sıfır gurubunda olanlar süt ürünlerini fazla kullanamazlar vicüt için gerekli kalsiyumu nereden alacaklar bitkilerden aldıkları yeterli olurmu ? Bu konu hakkında daha detaylı kitap önerirmisiniz ?

October 08 2013 23:27 pm

Newguinea

Sütteki kalsiyumu sen ben zaten alamıyoruz dostum. Hayvan bir kere gezmiyor. Allah'ın verdiği koda göre kendi seçip kendi yiyemiyor. ahırda açken önüne ne konuyorsa onu götürüyor. Ama küspe ama melas ama mısır koçanı mısır artık ne verilirse. İşte o süt zararlı bir kere. İkincisi süt asidik bir yapıda . Biz alkaliyiz. Sen süt içerek asitleniyorsun.Çay da insanı asit yapıyor.Asit kemiklerini çözüp kalsiyumunu oraya buraya dağıtıyor.al sana kireçlenme ve ostropoz. Has gezen ineğin sütü,(antibiyotik yemiyen hayvanın) ilaçtır.Onun tereyağı en has ilaçtır vücuda. Hele o tereyağdan sade yağ yapmışsan ölümsüzlük pınarıdır. Bulamazsan bu çeşit südü, yeşil yapraklı sebzelere yükleneceksin amaaa çiğ yiyeceksin öyle pişirmek yok. Pişirirsen ha selüloz yemişsin ha onu.

serpil schmidtke

09 Mayıs 2013 16:18

kitabınızı okudum ve uygulamak istediğim sarımsak kürü ile ilgili bir sorum var. sabah akşam 3-5 adet sarımsağı ne zaman yutmak gerekir. sabah aç karnına mı yoksa kahvaltıdan sonra mı ve akşam yemeğinden sonra mı yoksa yatmadan önce mi? şimdiden teşekkürler

MİHRİMAH ÇALIŞKAN

22 Mayıs 2013 21:27

A Gurubuyum Dondurma yasakmış bana ama çok seviyorum napıcam

ayse günden

01 Temmuz 2013 00:32

Sayın Mehmet Ali Bulut
Benim annem 53 yaşında ve mide kanseri teşhisi konuldu ameliyat olacak kan grubu 0 RH – beslenmesi ve yemesi gerekenler konusunda yardımlarınızı rica edeceğim .Şimdiden çok teşekkür ederim ..

SUAT GÜL

08 Temmuz 2013 15:53

SAYIN HOCAM, BEN 1,5 YIL GÜNLÜK 10 TANE OLMAK ÜZERE ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTTUM VE ŞUAN MİDE AĞRISI İLE BAŞIM DERTTE. HORTUM ATILDI SAFRA KESESİ FAZLADAN ASİT ATIYORMUŞ O ASİTTE MİDEMİ YAKIYOR VE AĞRILAR SIRTIMA VURUYOR. GECELERİ UYUYAMIYORUM BÜTÜN MİDE HAPLARINI DENEDİM FAYDA OLMADI.ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİYOR. YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM.

sell

16 Temmuz 2013 17:45

hocam ben ibs hastasıyım bununla ilgili de bir öneriniz varmıdır acaba kitapta ?

süleyman g.

27 Temmuz 2013 05:15

Sayın M.Ali Bulut bu kitabı bi arkadaşımın tavsiye üzerine okudum ve okurken uygulamalara başladım ve hemen faydasını gördüm herkes hayretler içinde kaldı, zayıflamam dengeli ve hızlı bi şekilde kedime zarar vermeden gerçekleşti. her akrabama her arkadaşıma bu kitabı tevsiye ediyorum, babama bi tane aldım ve sizin yazdıklarınızı üşenmeden anlatıyorum.
teşekkürler

Abdulkadir TEKİN

27 Ağustos 2013 07:15

mantıklı izahlar çerçevesinde, çok faydalanılacak bir çalışma teşekkürler…

semra

25 Eylül 2013 22:32

ARh pozitiv kan grubum var nasil beslenmeliyim ??

pınar

30 Eylül 2013 15:57

kan gurubum b rh +kan gurubuna sahibim doğum sonrası kiloları atamadım 18 aylık kızım var emziriyorum 1.58boyum kilam 61yardımcı olurmusunuz

abdullah kaya

07 Ekim 2013 22:43

can boğazdan çıkar kitabınızı okudum uyguladım, 91 kg.dan 78 kg.ya indim. çok memnunum. ALLAH RAZI OLSUN. 6-7 AYDA UYGUN KİLOYA İNDİM VE ARTIK ARTMIYOR. O NE SÖYLEMİŞ İSE DOĞRUDUR. BİLMEDİĞİM KİTABINIZDAN ÖĞRENDİĞİM İKİ ÖĞÜN YE HADİSİ KİTABIN VE İDEAL KİLOYA ULAŞMANIN SIRRI, HELE ARA ORUÇLAR, SIHHAT ÜSTÜNE SIHHAT OLDU.

emine ozturk

08 Ekim 2013 21:42

Bende kitabini aldim okudum cok mantikli buldum eline saglik allah razi olsun bu arada hic diyetlere bas vurmadim

murat yılmaz

09 Ekim 2013 14:59

hocam sizi geçenlerde bir programda gördüm. bu gıda toleresi testini daha önce duymuştum,sizin çalışmalarınız da bununla ilgiliymiş. kalp rahatsızlığım var. (mitral yetmezlik ve taşikardik aritmi) açken çok agresif oluyorum,yeme konusunda çok iradesizim, fazla yiyince de çarpıntı yapıyor, 0- kan grubum. bana bununla ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Yildiz

30 Ekim 2013 08:43

Hocam harikasiniz önce Allah sonra sayenizde şişkinlikten kurtuldum kitabinizi bir arkadas sayesinde aldım çok memnum çok teşekkürler

Aslı

11 Kasım 2013 13:50

Hocam kitabınızla bir tv programı sayesinde tanıştım,henüz temin edip okumadım.0RH+ demir eksiği anemisi var ne tür gıdalarla beslenmeliyim?Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

sevcan

11 Kasım 2013 22:01

ben inter sistik hastasıyım 7 aydır elmiron alıyoğrum faydası olmadı mesaneyi yıkadılar faydası yok kan gurubuna göre beslensem iki yıldır çektiğim arıma faydası olurmu teşekkürler kan gurubum o eraş pozatif

Posting your comment...


http://www.okuryazar.tv/wp-content/themes/press