‘Bizi yediğimiz içtiğimizden, soluduğumuz havadan daha çok zehirli düşünceler, duygular hasta ediyor.’

 

Sağlık alanında çok değişik çalışmalar yayınlanıyor. Nevşah Fidan Karamehmet’in ‘İyileşmek İstiyorsan’ kitabı da sağlık önerileriyle kişisel gelişim arasında bir noktada duruyor. Kapağında “Hastalıkların gerçek nedenleri, bedende değil zihinde gizli” “Çözüm, holistik şifa yolunda” gibi sloganların olduğu kitap, Nefes Terapisi alanının en önemli uzmanlarından biri olan Nevşah Fidan Karamehmet’in ve temsil ettiği disiplinin önemli görüşlerini ortaya koyuyor. “Bana ne düşündüğünü söyle sana gelecekte hangi hastalığa yakalanacağını söyleyeyim!” diye tanıtılan kitabını yazarı şöyle anlatmış: “Uzun yıllardır binlerce danışanım oldu. Ve artık adım kadar eminim ki hastalıklar kendi kendine oluşmuyor, hepsinin altında zihinsel ve nefesle alakalı sebepler yatıyor. Tüm astım hastaları aynı şekilde nefes alıyor, aynı düşünce sistemine, çekirdek inançlara sahipler ve yaşama aynı bakıyorlar! Sizce bu tesadüf mü? Bence değil. İyileşmeye hazırsanız sizi hastalıkların gerçek nedenlerini keşfe, holistik şifanın yoluna davet ediyorum…”

“Hastalıkların gerçek nedenleri bedende değil zihinde gizli” diyorsunuz. Nasıl etkisi oluyor zihnin ve nefesin hastalıklar üzerinde?
Türkiye çapında 250 kişilik nefes ve yaşam koçu ekibimiz var. Bu ekip son 12 yıldır Türkiye’nin değişik yerlerinde ve birbirinden tamamen bağımsız olarak on binlerce insanla çalıştı, bu kişilerin nefeslerini analiz etti ve yaşam koçluğu yaparak düşünce sistemlerindeki limitleyici çekirdek inançlara, yerleşmiş düşüncelere baktı. On binin üzerinde kişi ile yapılan bu çalışmalar sonunda nefesi bedenin aynı bölgesine gitmeyen kişilerin tamamının aynı düşünce sistemine de sahip olduğu ve aynı hastalıklara yakalandığı ortaya çıktı. Bu bir tesadüf olamaz. Biz NFS ailesi artık aynı düşüncelere ve aynı problemli nefes alışkanlıklarına yıllarca devam eden kişilerin aynı hastalıklara yakalandığından kesinlikle eminiz, çünkü binlerce kişi üzerinde hiç yanılmadı.

Bana ne düşündüğünü söyle sana birkaç yıl sonra hangi hastalığa yakalanacağını söyleyeyim” diyorsunuz. Bu çok iddialı bir söz değil mi?
Bunu yıllardır yaptığımız araştırmalar sonucunda net bir şekilde söyleyebiliyorum çünkü tek bir kişide bile farklı bir duruma rastlamadık. Aynı düşünce kalıpları, inançlar, aynı limitleyici nefes alışkanlıkları ve aynı hastalıklar. Biz NFS nefes koçları yıllardır nefes analizleri yaptığımızda nefes bir kişinin bedeninin hangi bölgesine gitmiyorsa bize o bölgede fiziksel bir rahatsızlığı olduğunu öğreniyoruz. Türkiye’nin değişik yerlerinde yaşayan yüzlerce nefes ve yaşam koçu, tamamının raporları aynı, tamamı aynı tespitleri yapmış, bu tesadüf olabilir mi? Kalp hastaları, hiçbirinin nefesi göğüs bölgesine çıkmıyor, düşünce kalıpları aynı, yaşamları bile birbirine benzer, elime yüzlerce farklı nefes koçundan farklı insanların raporları geliyor hep aynı hep aynı. Bana hangi hastalığı sorarsanız elimde o hastalığa yakalanmış yüzlerce insanın nefes ve düşünce analiz raporları var, hepsi gerçek ve hepsi aynı. İyileşmek İstiyorsan kitabım yayınlandı, hala yüzlerce mail alıyorum, hastalar “beni anlatmışsınız” diyorlar hâlbuki ben hastalığı değil bu hastalığa yakalanan insanların düşünce alışkanlıklarını yazdım.

Hayata bakışımız, nasıl düşündüğümüz, nasıl nefes aldığımız aslında fark etmeden bir takım sağlık sorunlarına mı neden oluyor? Nasıl?
Her gün “ben mutsuzum” diye veya her gün “kimseye güven olmaz” diye en az 100 kez düşündüğünüzü hayal edin, gün sonunda nasıl hissedersiniz? Peki ya bu düşünceyi düşünmeye 50 yıl gibi bir süre, her gün devam ederseniz?  Biz her negatif düşündüğümüzde nefesimizi tutuyoruz ve bedenimize giren yaşam enerjisini sabote ediyoruz, nasıl hastalanmayalım? Ayrıca nefesimizi her tutuşumuzda negatif düşünceler içine giriyor, kötü hissediyoruz, o duygu yıllarca devam ettiğinde ise en sonunda bedenimizde bir hastalığın oluşmasına neden oluyor.

Bedenimizin alt kısmı dünya ile bağlantıya geçtiğimiz yer, bedenin üst kısmı sevgi, şefkat konularıyla ilgili diyorsunuz kitapta… Bu, nefes terapisi fikrinin bir tezi mi, nasıl bir bakış açısının sonucu?
Bu bir tez değil metafiziksel olarak bilinen ispatlanmış bir gerçek.

Buna göre Bedenimizin hangi bölümü neyi ifade ediyor?
Buna cevap verebilmem yaklaşık 5 günümü alır.

Doğal nefesten bahsediyorsunuz kitabınızda. Nedir doğal nefes?
Nefes almak için ekstra hiçbir kasımızı kullanmadan, nefesin kendiliğinden girip çıktığı, karından başlayarak okyanustaki bir dalga gibi kendiliğinden hareket ettiği nefes alışkanlığıdır. Genelde bebekler böyle nefes alır, bizler 2-3 yaşımızdan itibaren bu nefesi çarpıtmaya, bozmaya başlıyoruz ve nefes almak için gerekmeyen kasları kullanmaya, yapay şekilde nefes almaya başlıyoruz. Tabi bu durum “ben yapmazsam olmaz, çalışmam, çabalamam lazım, yeterince iyi değilim” gibi düşüncelerin yansıması. İnsanoğlunun kendi doğal halini bozmak üzerine kurulmuş inanılmaz bir sistemi var ne yazık ki. Ve bozulan doğal durum nefes alışkanlığımız ise ortada ciddi bir problem var demektir.

nevsah_fidan_2 nevsah_fidan_7

Aldığımız nefes bedenimizi, zihnimizi ve duygularımızı nasıl etkiliyor?
Direk. Milyonlarca nefes alışkanlığı ve milyonlarca farklı durum var insanoğlu için.

Kitabınızda nefes açma seansından bahsediyorsunuz. Nasıl açabiliriz nefesi, mutlaka uzman yardımı mı gerekiyor?
Evet, mutlaka uzman yardımı gerekiyor çünkü gün içerisinde nasıl nefes aldığımızı bilemeyiz, bu bir alışkanlık. O nedenle bir başkasının bakıp bize neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı söylemesi ve hatta yeni bir alışkanlık kazanabilmemiz için seanslar esnasında sürekli düzeltmesi, “öyle değil şöyle al” demesi gerekiyor. Nefes koçları bir kişiye ne yapması gerektiğini belki 100 kez söylüyor, belki 200 kez, doğal nefesin doğal alışkanlık haline dönüşmesi yani düzelmesi 14-15 seans alıyor.

“Nefes tutma negatif düşünce şeklini beraberinde getirir” diyorsunuz. Nasıl oluyor bu?
Bizler farkında olmadan her nefesimizi tuttuğumuzda zihin sistemimiz arıza yapıyor, negatif düşünüyor.

Meditasyon ve nefes terapisiyle hangi sağlık sorunlarından kurtulabiliriz?
Nefes açma metodunu bir korunma metodu olarak görmek gerektiğini düşünüyorum, hasta olan bir kişinin iyileşmesi için önce tıbbi müdahale gerekir çünkü. Burada anlatmaya çalışırsam çok uzun olur. Bu nedenle iyileşmek istiyorsan adlı kitabımın içinde yer alıyor.  Daha iyi anlaşılması için kitabın okunmasını öneririm.

Nefes teknikleri ve olumlamalarla cinsel sorunlara, iktidarsızlığa çözüm bulunabileceğinden bahsediyorsunuz. Nasıl oluyor bu?
NFS koçları olarak bizler bir kişi bizimle çalışmak istediğinde önce nefesinde, sonra zihnindeki problemli durumları, limitleri tespit ediyoruz sonra açıyoruz. Böylelikle bu kişinin bedenine giren oksijen %100’e çıkıyor, kanındaki oksijen oranı %2-3 oranında artıyor. Bu bizim yaptığımız. Sonra o nefes, yaşam enerjisi, oksijen bedeni yavaş yavaş iyileştirmeye, yenilemeye, gençleştirmeye başlıyor o nefesin yaptığı. İşimiz ve ne yaptığımızla ilgili size çok bilgi verebilirim ama nefes bunu nasıl yapıyor? Diye sorarsanız bir şey diyemem çünkü gerçekten bilmiyorum. Tek bildiğim nefesin her tür mucizeyi içinde barındıran, bize Allah tarafından verilen çok ama çok kutsal bir şifa aracı olduğu.

Nefes tekniklerinin depresyon üzerindeki olumlu etkisinden biraz bahseder misiniz?
Nefes zihnin dinginleşmesini ve enerjimizin yükselmesini sağladığı için hücre hafızasındaki travmaları tamamen temizleyebiliyor ve depresyon gibi basit problemler birkaç seansta geçiyor.

Sorunları olan danışanlarınızla nasıl bir süreç geçiriyorsunuz, neler yapıyorsunuz?
Nefesimi açmak istiyorum diyen kişileri 5 günlük bir kampa alıyoruz, onlarla sabah akşam çalışarak yeni ve doğal nefes alışkanlığı kazanmalarını sağlıyoruz.. Bu 5 günlük kampın adı mucize Kursu ve kesin sonuç alıyoruz. Ayrıca epey yoğun bir kurs olduğu için nefes koçlarımız ve eğitmenlerimiz bu kursa gelmek isteyen herkesi 2 gün hazırlıyorlar. Yani bu kurs öncesinde bir ön hazırlık kursumuz da var.

İyileşmek İstiyorsan / Yazar: Nevşah Fidan Karamehmet / Doğan Kitap / Kişisel Gelişim / Kapak Tasarımı: Yavuz Korkut / Kapak Fotoğrafı: Ahmet Doğan Ceylan / Kitap Tasarımı: Hülya Aktaş / 1.Baskı Ağustos 2013 / 224 Sayfa

Nevşah Fidan Karamehmet; İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra uzun yıllar nefes, yoga ve meditasyon eğitimlerine Türkiye ve Amerika’da devam etti. 2000 yılında Türkiye’nin yogayla ilgili ilk yayını Yoga Dergisi’ni yayımlamaya başladı. 2002’de İzmir’de ilk yoga okulu olan Living Yoga ve Meditasyon Okulu’nu kurdu. 2007 yılında yurt içi ve yurt dışından doktorlar, psikologlar, terapistler ve eğitmenlerin de içinde bulunduğu bir ekiple birlikte yeni bir adım daha attı ve Türkiye’de nefes konusunda en profesyonel ekibi bir araya toplayarak, yine Türkiye’nin ilk ve tek nefes merkezi olan Nefes Akademisi’ni kurdu.

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.