“Bu bir ‘algı yönetimi’ kitabıdır.”

 

Ateş İlhan Başsoy’un ‘Çok Ama Çok Acayip Bir Kitap’ çıkartmasının yapışık olduğu, ‘AKP Neden Kazanır? CHP Neden Kaybeder?’ başlıklı kitabını vitrinlerde gördüğünüzde okuru gülümsetiyordu. Kapak mizahi görünüyordu, reklamcılık öğütleri veren kitaplara benziyordu ve daha birçok şeye… Kitabı okuduk, ‘Reklamcı Nedir’ kitabıyla da tanıdığımız yazarla yazıştık ve anladık ki; elimizde Türkiye’de siyasetin yapıldığı zihinsel iklim hakkında eleştirisel bir kitap var…

“Bu kitap bir reklamcılık kitabı değildir” diyorsunuz. Bir reklamcısınız, bu algıdan neden kaçındınız?
Siyasi reklam bir siyasi partinin oyunu en iyi şartlarda iki veya üç puan artırabilir. Siyasi reklama verilen aşırı öneme inanmıyor ve hatta bu inancı tehlikeli buluyorum. Bu nedenle, kitabımın “reklamcılık” kitabı gibi görülmesine özellikle karşıyım.

Doğrusunu isterseniz, tam da böyle bir izlenim doğuruyor. Ağırlıklı olarak bir kampanyadan bahsettiğinize göre, bu algı yanlış mı olur? Bir reklamcı bu kitaptan yararlanmaz mı?
Elbette yararlanabilir. Kitabı okuyanlar da temel karşıtlığın buradan kaynaklandığını anlıyorlar.

Bu kitap ‘ne kitabı’ peki? Biz “okuryazar.tv”de Politika etiketiyle kategorize ettik, doğru yaptık mı sizce?
Etiketlerin tamamını bilmiyorum ama “politika” iyi bir etiket olmuş. Kitap bir “algı yönetimi” kitabı. Bu o kadar geniş bir kavram ki, “reklam” bunun sadece küçük bir parçası olabilir. Algı yönetimi işin felsefesinden tutun, vaadlerin üretilmesine (reklam edilmesine değil, üretilmesine) dek çok daha temel bir durumdur. Bence bu kitap tipik bir “bestseller” kitap. Belki de o nedenle çok satılıyor. Gelişmiş ülkelerde masa başında üretilen vaaz kitaplarının pek kıymeti yoktur. Her zaman bir deneyim gerekir. Benim kitabım da bütün Türkiye’yi şaşırtan bir deneyimi anlatıyor. Üslubu sıkıcı bir ders veya sektör kitabına hiç benzemiyor. Hatta çoğu okurum “bir roman okuduk” diyorlar.

Kitabınızın açılış cümlesi, başbakanın Antalya’dan gelen seçim sonuçlarıyla ilgili yorumu; “Çok ama çok anormal bir durum”.  Bu sonuç neden Tayyip Erdoğan’ı bu kadar şaşırttı sizce?
Çünkü Antalya, AKP’nin en garanti dediği illerden biriydi. Kayseri ile birlikte ilk açıklanan aday Antalya’nın mevcut AKP’li başkanıydı. Benim desteklediğim adayın kazanma şansı diye bir şey yoktu. Bu nedenle başbakanın da sonuç karşısında çok şaşırdığını gördük.

‘Selim Türkhan Partisi’ kitabınız 2012 yasında çıkacak. Nasıl bir kitap geliyor?
O çok daha şamata bir kitap olacak. Komiklik düzeyini artıracağım. Tam bir yaz kitabı olmasını planlıyorum. Bence o kitap, bu kitaptan da fazla ses getirecek.

Bu karakter, bu oyun ve bu yaptığınız eleştirisel hat üzerinden ilerleyelim: Selim Türkhan kimdir? Nasıl biridir? Selim Türkhan, Türkiye’nin yüzde kaçını temsil ediyor?
Selim Türkhan, Türkiye siyasetini belirleyen %25-%30 gibi bir oyu olan, “siyasetsiz seçmen”e verdiğim takma isim. Selim Türkhan siyaseti sevmiyor ve oyunu siyasi kararlarla vermiyor. Son 10 yılda, rakipler onu cezbedecek hiçbir söylem üretmediğini için oyunu blok şekilde AKP’ye veriyor.

Bu kitap bir seçim kampanyası üzerinden siyasal iletişim ve toplumcu siyaset açısından bir şeyler söylüyor. Seçmen, halk, kitle, vs.. Adına ne dersek diyelim, sessiz çoğunluğa mesaj iletip, onu siyasete dahil edecek düşünce sistemi CHP’de yok mu?
Maalesef yok. CHP kendi içine o kadar gömülmüş ki bir türlü bu basit resmi görmüyor.

unnamedUQZMYK6N

Kendinizi siyasi olarak nerede görüyorsunuz? CHP için kapakta ‘bir dost’ musunuz yalnızca?
Ben kendimi siyasi olarak solda görüyorum ve CHP’yi de bir sol parti olarak görmüyorum. CHP’nin başarmasını öncelikle, mutlak iktidarın gücünün kırılmasını istediğim için istiyorum. Ayrıca CHP’nin solcu olduğunu düşünen ve bu amaçla çabalayan solcu arkadaşlar var ki, başarı kazanmaları beni sadece mutlu eder. Ancak bu konuda kesin kanaatler edinmediğim sürece “bir dost” olarak kalmak yeterli.

Bindiğiniz bir taksinin şoförünün seçim öncesi ve sonrası yorumu bize neyi anlatıyor?
Tarihi bugünden yazmaya alışık bir ülkeyiz. Doğru ve dürüst bir tarih yazma, tarih okuma alışkanlığımız yok ve okumalarımız çok hızlı bir şekilde yanlı hale gelebiliyor. Taksicinin biriyle taban tabana çelişen iki fikri de “doğru” olarak anlatması buna bir örnekti ve işin garibi taksicinin yalnız olmaması.

“Elindeki hazineyi bilmeyen parti CHP” diyorsunuz. AKP VE CHP’nin seçim propagandası stratejisinde ki fark nedir?
“CHP’nin oyu en fazla %35 olur, BDP ile birlikte %33 aldık, demek o kadar da başarısız değiliz” diyebilen CHP’liler var. Bense CHP’nin %50 hatta daha fazla oy alabileceğini söylüyorum. 70’lerde radikal islamın oyu %3 civarındaydı, şimdi o kadrolar temel değerlerinden hiçbir taviz vermeden %50 oy alır hale geldiler. %3 siyasi oy tabanına sahip bir parti akıllıca stratejilerle %50 olabildiyse, %26 almış CHP niye %50 almasın. Eldeki hazine işte bu. Ancak ne yazık ki bizzat CHP bu hazinenin farkında değil.

Antalya kampanyası sizin için nasıl bir tecrübe oldu?
Çok sevdiğim bir gazeteci arkadaşım bu konuda güzel bir söz söyledi: “Kitabın arkasında ‘AKP, CHP’ye bir kez yenildi, ben o kampanyayı yapan kişiyim” diye bir cümle var. Evet, çok üzüntü çektin, çok haksızlığa uğradın, çok büyük kayıpların oldu ama bu cümleyi yazabilmek için her şeye değerdi İlyas.”  Sanırım arkadaşım haklı.

Başarı kazanmış birine soralım; Bir seçim nasıl kaybedilir?
Dinlemeyi bilmezsen, okumayı bilmezsen, görmeyi  ve konuşmayı bilmezsen her seçimi kaybedersin. Kitabımın her 100 âdetinin ellisini AKP, yirmialtısını CHP, on üçünü MHP ve yedisini BDP okumuş gibi izlenimim var. Gelen mesajlar da bu oranı doğruluyor. Okudğumuz ve yorumladığımız oranda kazanır, bunu yapmadığımız oranda da kaybederiz.

Ateş İlyas Başsoy; 1983 yılında Fırt dergisinde ilk mizah yazısı yayınlandı. Bu tarihten sonra Gırgır, Avni, Hıbır, Pişmiş Kelle dergilerinde görülmeye başlandı. Limon dergisinde düzenli yazıları da çıkan Ateş İlyas Başsoy çeşitli edebiyat dergilerinde kitap eleştirilerinde bulundu. Şu anda reklamcılık yapıyor ve ‘Reklamcı Nedir? Nasıl Reklamcı Olunur?’ ve  ‘Akp Neden Kazanır? Chp Neden Kaybeder?’ kitaplarını yayınladı.

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.