‘Beslenme, insan sağlığının umursanmadığı, umut ticaretinin öne geçtiği bir sektör haline geldi.’

 

Televizyon programlarının ve gazetelerin sıklıkla görüşlerine başvurduğu bir diyet uzmanı olarak tanınan, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, kendi geliştirdiği yöntemle zayıflamanın matematiğini yarattı ve formülü ‘Sayarak Zayıfla 5333’ kitabında açıkladı. Dr. Ayça Kaya, sağlıklı beslenerek ömrü uzatmanın ve daha keyifli soluk almanın kurallarını farklı bir yöntemle anlatıyor. Öyle ki bu öğünde kalori hesabı yok, aç kalmak yok. Özgürce planlanan kişiye özgü menülerle eğlenceli bir reçete sunan Dr. Ayça Kaya, yemek saatlerini eğlenceye dönüştürmenin ipuçlarını anlatıyor kitabında. Ayça Kaya ile sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz kurallarını, doğru bildiğimiz yanlışları ve kitabını konuştuk.

Kitabınızın adı ‘Sayarak zayıfla: 5333’ Nedir bu 5333 rakamı?
5333 bir sembol. Klinikte en sık kullandığım sayılardan biridir 5333. Bu sayının kapakta kullanılmasındaki amaç ise kişilere içindekilerle ile ilgili merak uyandırmak ve akılda kalıcılığı sağlamaktı.

Kitap için ‘bu bir diyet kitabı değil’ diyorsunuz, o zaman ne diyeceğiz bu kitap için? Ne anlatıyorsunuz kitapta?
Bu kitap kilo yönetiminizi ömür boyu kendi kendinize yapabilmenizi sağlayacak, kilo problemi yaşayanlara beslenmeye yönelik bir bakış açısı kazandıracak başucu kaynağı. Klasik diyet kitaplarında hep listeler vardır, ben burada klinikte en sık kullandığım formüller üzerinden, en sık karşılaştığım kadın ve erkek profilleri açısından örnekler vererek kişiye kendini planlamayı öğretiyorum. Ancak bu kitabı okurken kalem-defterle okumak lazım ve bol bol alıştırma yapmak lazım. Yerken düşünmeyi, düşünürken seçim yapmayı, seçilen besine göre kendini dengelemeyi öğretmek amacım.

Sizin kitabınızı ve yönteminizi diğerlerinden ayıran özellik nedir?
Benim kitabımı tüm diğer kitaplardan ayıran özellik, bir kere kişiye ezbere komutlar vermiyor. Kişinin kendi yaşam tarzına göre, kendi kendine değiştirebileceği alternatifler yapmayı öğretiyor. Kişiye diyet yaptırmıyor ama kişiye kiloyu vermeyi öğretiyor. Benim sistemimde diyetin bozulması diye bir şey hiç yok. Çünkü her defasında nasıl geri dönüş yapacağını öğreniyor kişi. Çünkü diyetlerin ortak noktası, o diyetin bozulması veya kişi kilo verse bile koruma dönemi denilen bölümde verdiği kiloyu kat kat geri almasıdır. Ama benim sistemimim hiç bozulmuyor çünkü hep telafisi ve nasıl özür dileneceği var. Ayrıca koruma dönemi yok, kişinin mevcut sayısını artı-eksi bir kuralına göre hep kullanması var.

ayca_kaya_1 ayca_kaya_2

Bu yöntemi nasıl keşfettiniz?
Bu yöntemi birçok kongreye gidip birçok literatürü okuduktan sonra, bilimin bize söylediği tüm besin guruplarının dahil ve orantılı olduğu bir format haline getirdim. Yediği yiyeceğin ne olduğunu kişiye öğretmek oldu aslında ilk amacım. Hepimizin temel beslenme bilgileri dahilindeki doğruları ve yanlışları keşfettim. Uzun süre sürekli yapılabilmesi için de bunu formülleştirdim. Bu formüllerin içinde bütün besin gurupları yer aldığı için kesinlikle tek yönlü diyet değil. Ömür boyu uygulasanız, bu beslenmeye bağlı bir tek saçınızı bile kaybetmezsiniz. Ayrıca tüm besin guruplarından aldığınız için yıllar geçse siz gençleşirsiniz.

Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?
Ben çok kitap okurum ve hep çok kitap okunması gerekliliğine inanırım. İnsanlığın ilerlemesi için bilginin ve bakış açılarının paylaşılması gerektiğini düşünürüm. Benden sonraya da, benim yıllar içinde edindiğim, bu kadar harmanlanmış bilginin ve hasta tecrübesinin iletilmesini sağlamak amacım. Çünkü teknoloji ilerledikçe bizler hareketsizleşiyoruz, yiyecek çeşitliliğimiz artıyor. Gelecek yıllarda kilo sorununun insanlar için çok daha büyük bir problem olacağını tahmin ediyorum. Bu konu ile ilgili birçok araştırmanın yapıldığını birçok ilacın denendiğini biliyorum. Çorbada benim de tuzum olsun diyerek ve yıllardır biriktirdiğim tecrübelerimi paylaşmak istedim.

O kadar çok diyet kitabı var ki insanların kafası karıştı, siz bu anlamda neler öneriyorsunuz?
Ne yazık ki beslenme, insan sağlığının umursanmadığı, umut ticaretinin öne geçtiği bir sektör haline geldi… Ben kilo problemi yaşayan herkese bunu bir hastalık olarak düşünmelerini söylüyorum. Fazla kiloluk kozmetik bir rahatsızlık değil, iç organlarında dahil olduğu çok komplike bir hastalık. Bu hastalığın metabolik ve hormonal çözümlenmesi bununla beraber yeme konusunda bir yaşam biçimi oluşturulması şart. Eğer kilo problemi yaşıyorsanız herhangi bir yöntemi denemeden önce mutlaka bir hekim kontrolünden geçmek gerekiyor. Bununla birlikte hareketlilik ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. İşte bu kitabı ben özellikle beslenme konusunda kişiye bir yaşam tarzı oluşturmak ve bakış açısı kazandırmak için hazırladım. Bu sorunu yaşayan herkese umarım bir faydam olur.

Siz neler yer, içersiniz? Dikkat ettikleriniz neler?
Ben hep çok dikkat ederim. Kendime 3232 formülünü uyguluyorum. Her gün, güne bu formüle uygun yeme planı yaparak başlıyorum, her gece kendimi bu formüle göre kontrol ediyorum. Bu formülü uyguladığım bunca zamandır, iki kez doğum yapmama ve doğumla ilgili çok ciddi sağlık problemleri yaşamama rağmen sağlıklı kilo aralığımı koruyabilmeyi başarıyorum. Özellikle dikkat ettiğim nokta şu; paketli ve uzun ömürlü her türlü gıdadan kesinlikle uzak duruyorum. Durunca bozulma, küflenme ve böceklenme potansiyeli olan yaşayan gıdaları evime alıyorum. Mevsiminde taze sebze ve meyve yiyorum. Günlük süt, ev yapımı yoğurt, çiğ badem, köy yumurtası, çavdar ekmeği ve kuru hurma vazgeçilmezlerim.

Şişmanlık bir hastalık mıdır?
Evet, şişmanlık, çok faktörlü bir hastalıktır.

ayca_kaya_3 ayca_kaya_4

Neden kilo alıyoruz?
Kilo yönetimi yapabilmek için öncelikle bu soruya cevap vermek gerekiyor. Yani bu sorunla baş edebilmenin birinci yolu şişmanlığın nedenini bulmaktır. Çünkü şişmanlık birçok hormonal ve metabolik bozukluk sonucu ortaya çıkar. Bununla birlikte yanlış yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları, yüksek stres durumu, haraketsizlik de bu hastalığın her geçen gün daha da artmasına neden olur.

Kilo almanın görünen ve görülmeyen nedenleri neler?
Kilo almanın görünen nedeni çok ve yanlış yemektir. Görünmeyen nedeni altta yatan hastalıklardır.

Hangi hastalıklar kilo almamıza neden olur?
Başta şeker metabolizma kusurları; insülin direnci, bozulmuş açlık glikozu, hipoglisemi, tiroid bezi az çalışması, kansızlık, polikistikover hastalığı, vitamin, mineral eksiklikleri de hem metabolizmayı yavaşlatması hem de yeme ihtiyacını artırması açısından kilo almamıza neden olur.

Kilo verme kararı aldığımızda uymamız gereken kurallar neler?
Kilo vermek istediğimizde ilk önce bir hekime başvurup hormonal ve metabolik açıdan bir problem olup olmadığına baktırmak gerekiyor.

Kilo vermek mi, kiloyu korumak mı daha önemli?
Kalıcı kilo vermek şişmanlığın çözümüdür. Yani verilen kilonun korunması daha önemlidir. Bu da ancak kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri ile olur. Yani uygulanan beslenme biçiminin değiştirilmeden ömür boyu uygulanması ile olur.

Hangi öğünde ne kadar yemeliyiz?
Yemek fizyolojik bir ihtiyaçtır, tıpkı uykumuzun gelmesi gibi. Uykumuz geldiğinde uyumaya gitmek gibi. Yemeği acıktığınızda yiyin, açlığınızı ertelemeyin.  Gün içerisinde besinleri tolere etme hızımız ters üçgen şeklinde değişmektedir. Bu sebeple sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü, öğlen sabaha göre biraz daha hafif, akşam daha hafif bir beslenme ile daha hızlı kilo kaybedebiliriz.

ayca_kaya_5 ayca_kaya_6

Sinirlenince ve stresten yemek yiyenler bu duyguyu nasıl bastırabilirler?
Duygusal yeme problemi çok sık karşılaşılan bir problemdir. Böyle zamanlarda kişi kendinin ve yemek isteme sebebinin farkına varırsa bunun önüne geçebilir. O an dikkati başka bir tarafa çekmeli, uyarandan uzaklaşmalıdır. Başka uğraşlara yönlenip bu hissin geçmesini sağlamalı ve hangi durumda bu yeme eğilimleri oluyor bunun ayırdına varılmalı ve bu durumlar için önlem alınmalıdır.

Yemek yemekle mücadele etmenin yöntemleri neler?
Örneğin, yeni yemek yemenize rağmen hala yeme isteği duyuyorsanız kendinize ‘’ Şu an gerçekten aç mıyım? ’’ sorusunu sorun ve aslında fizyolojik bir açlık yaşamadığınızın farkına varın. Daha sonra da kendinizi başka şeylere yönlendirin. Bu çıkıp yürüyüş yapmak olabilir, bir arkadaşını aramak olabilir, gazete, kitap veya dergi okumak olabilir. Böylece dikkatinizi yemekten uzaklaştırmış olursunuz.

Strese iyi gelen besinler var mı?
Süt ve süt ürünleri, bitter çikolata bu ikisinin birleşimi diye düşünebileceğimiz aslında aynı fizyolojik etkiyi yapabilen kakaolu süt veya süte yapılmış neskafe hem tokluk hissi yaratır, hem iştahı keser ve bir sonraki öğünde daha az yememizi sağlar, beyinde serotonin salgılanmasını tetikler. Serotonin, mutluluk hissi uyandıran, strese karşı koruyucu bir hormondur. Meyve ve bitki çayları stres döneminde akla gelmesi gereken ilk tercihler olmalıdır.

Diyet ürünler zayıflatır mı?
Hayır. Tükettiğimiz ürünlerin diyet olması bize hiç enerji vermedikleri, kalorisi olmadıkları anlamına gelmez sadece kalorisi daha kısıtlı anlamına gelir. Önemli olan porsiyon kontrolünü sağlamak, miktarlara dikkat etmektir.

Diyet ve mucize diyet kavramları hep kulağımızda karşımızda. Mucize bir diyete siz inanıyor musunuz?
Mucize bir diyete inanmıyorum. Diyet hayatımıza bir mucize olarak giren, bir anda kilolarımızdan kurtulmamızı sağlayan bir yöntem değil bir yaşam tarzıdır. Besin gruplarını bilmek, porsiyonları kontrol etmek gibi sağlıklı beslenme kurallarını ve sayma yöntemini hayatımızla bütünleştirerek yaşamak her zaman sağlıklı kilo aralığında kalmamızı sağlayacaktır.

İnsülin direnci olanlara nasıl bir beslenme öneriyorsunuz?
İnsülin direnci olanlara şeker ve şeker içeren yiyecekleri bir zehir olarak görün diyoruz, bol egzersiz öneriyoruz.

ayca_kaya_9 ayca_kaya_7

Bölgesel zayıflama isteyenler özel bir diyet listesi uygulayabilir mi?
Bölgesel zayıflamanın özel bir diyeti yoktur. Piyasada göbek eriten, kalça eriten diyetler şeklinde mucize yöntemler pazarlanmaktadır. Ancak bunların bilimsellikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bölgesel kilo problemi olanlarda aynı şekilde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve kilo fazlalığı olan bölgelere yönelik egzersizleri daha ön planda tutmalıdırlar.

Zayıflarken asla yapmamamız gerekenler neler?
Zayıflama sürecinde uzun süreli aç kalmalar, öğün atlamalar en çok yapılan hatalardandır. Uzun süreli açlıklar ve çok kısıtlı beslenmeler metabolizma hızının yavaşlamasına, öğün atlama vücut yağının artmasına sebep olur. Yapılan diğer bir yanlış ise tek yönlü beslenmeler. Böyle beslenmelerde bazı besin grupları baş tacı yapılırken ve sınırsız yeme özgürlüğü tanınırken bazı besin gruplarıda günah keçisi seçilir ve tamamen kısıtlanır. Bu da sağlık problemlerine ve kalıcı olmayan sağlıksız kilo kayıplarına sebep olur.

Doğru besinleri yemeyi biliyor muyuz? Doğru besini nasıl anlarız?
Doğru besinleri yemeyi bilmek beslenmeyi öğrenmek demektir aslında. Her ne kadar birçoğumuzun doğru beslenme ile ilgili genel bilgileri olsa da bunu bir yaşam tarzı şeklinde uzun vadede uygulayabilmek çok önemlidir. İşte bu kitabı da kişiye besinleri öğretmek ve doğru besin seçimleri yapabilmeyi başarmak üzerine yazdım. Umarım kilo fazlalığı yaşayan birçok insana faydam olur.

Sayarak Zayıfla 5333 / Yazar: Ayça Kaya / İnceleme – Araştırma – Sağlık / Doğan Kitap / Kapak Tasarımı: Yavuz Korkut / Kitap Tasarımı: Hülya Aktaş / Yazar Fotoğrafı: Şevket Kızıldağ / Mayıs 2013 / 184 Sayfa

Ayça Kaya; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisası yaptı. fiişmanlık tedavisi üzerine çok sayıda klinik araştırma yapan Kaya’nın, şişmanlık tedavisinde kombine ilaç kullanımının tekli ilaç kullanımına üstün olmadığını gösterdiği çalışması dünyada bir ilk oldu. Bu araştırmanın sonuçları başta İtalya’da gerçekleştirilen 5. Avrupa Endokrinoloji Kongresi olmak üzere birçok kongrede, yurt içinde ve yurt dışında pek çok bilimsel dergide yayımlandı. Kaya, bir dönem Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine ders vermiş; İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde Sağlıklı Beslenme ve Zayıflama Merkezi’nin kuruculuğunu ve koordinatörlüğünü yaparak check-up merkezinin yeniden yapılandırılmasında görev almıştır. Ayça Kaya 2000 yılından beri kilo problemi olan hastalarını Sayarak Zayıfla yöntemi ile tedavi etmekte ve toplumumuzun obeziteye karşı bilinçlenmesi amacıyla medyadaki sağlıklı beslenme, kalıcı zayıflama ve metabolizma üzerine yayınlarda yer almaktadır. ‘Sayarak Zayıfla 5333’ uzmanın ilk popüler kitabıdır.

2 Yorum

    • Toprak

      Arkadaşım, bir süre önce bu Dr Ayça Hanımın bir videosunu izlemiştim. Orada B12, Demir ve D Vitamini eksikliğinin kilo vermeyi zorlaştırdığını dinlemiştim. Gittim hepsini aldım. Önce B12 paketini bitirdim.. Ciddi oranda iştahta azalma oldu.. Şimdi D vitaminini alıyorum ve artık mutfağa lütfen girmeye başladım.. evet acıkıyorum ama öyle ölümcül açlık yok.. bir de sabahları ekmek ve gibi ürünler kesinlikle yemeyin.. o kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürüyor.. o zaman hemen iki saat sonra tekrar açlık hissediyorsunuz.. Demir hapını da bitirince tekrar yazarım..

      Cevapla

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.