“Sadece haşlanmış sebze ile ömür geçmez, buna sağlıklı beslenme denmez”

 

Dr Ender Saraç, yıllardır sürdürdüğü zayıflama ve sağlık konusundaki kitaplarına oldukça ilginç bir çalışma ekledi. Diyetisyen Betül Ay ve Şef Aşçı Ayvaz Akbacak’ın katkılarıyla bir yemek kitabı hazırladı. Bu yemek kitabının diğerlerinden farkı ise, Saraç’ın, zayıflattığı sayısız hastasına önerdiği reçetelerden yapılmış yemeklerden oluşması. Ender Saraç, bu yemeklerin faydalarını hekim olarak onaylıyor ve kitap bu yanıyla ciddi bir başvuru kaynağına dönüşüyor.

Popstar gibi ünlü doktorlar, ülkemiz için oldukça yeni bir durum. Siz de tv programları yapan ve ciddi bir ün sahibi bir doktorsunuz. Sizin, dediğimiz anlamda ün kazanma süreciniz nasıl gelişti?
Ben  kendim  ün  kazanmak   için hiçbir  zaman  özel  bir  çaba  sarf etmedim. Olay  kendiliğinden   gelişti. Toplumun  sağlıklı  yaşama  verdiği  önem  arttıkça  benim  gibi  doktorların  bilinirliği  ve  ekrana   çıkma  oranı da  arttı.

Ünlü bir hekimin, sosyal hayatta yaşamı nasıl değişiyor? Hayran, danışan, hasta vb… İnsanlar size nasıl yaklaşıyor?
Size  olan  ilgi  doğal  olarak  daha  fazla  artıyor ama bir süre  sonra  buna da  alışıyorsunuz. Bazı  insanlar  dozu  ayarlayamıyorlar.Örneğin; Kısa  bir  süre  önce  bir  hastam  taciz  derecesine  varan  ilgisinden  dolayı  mahkemeye vermek  zorunda  kaldım. Ama  onun  dışında insanlarla  aranızda  güçlü  bir  sevgi  köprüsü oluşuyor.

Tv programları sağlık önerileri yapmak açısından nasıl bir mecra? Seyirci sizin programlarınızı izleyerek ve önerilerinizi dinleyerek sağlık sorunlarını çözebilir mi?
Hiç kimse  sadece  Televizyon  seyrederek  sağlık  problemlerini  çözemez. Ancak  bu  tür  programlar  sağlık  konusunda  erken  teşhisi  sağlıyor, farkındalığı  arttırıyor ve  motivasyon  sağlıyor.


Zayıflama ve diyet kavramı yakın geçmişe kadar estetik kaygılarla dile gelirdi. Ama siz ve sizin gibi doktorlar bunun sağlık tarafının altını çok çizdi. Kilomuzu kontrol edemezsek, hangi hastalıklara davetiye çıkarırız?
Zayıflama  günümüzde artık  estetikten  ziyade  sağlıkla  ilgili  bir  sorun  , çünkü  özellikle  göbek ve  bel  civarında  toplanan yağlarla  beraber  gelen  bir  obesite  insan  en çok  ölümüne  yol açan  hastalıkların  temelini  oluşturuyor. Ki  bu   hastalıklarda  kanser , kalp-damar  hastalıkları , inme , felç , şeker ,yüksek  tansiyon ,karaciğer  yağlanması  gibi  ciddi  rahatsızlıklar  ortaya çıkabilir.

‘İlaç gibi yemekler’ kitabınız, bu konudaki ilklerden biri. Çünkü diyet yaparken hepimiz üç beş sağlıklı besini tüketmeye kilitlenir, soframızı bir türlü zenginleştiremeyiz. Bu kitap zayıflamaya çalışan insanlara seçenek sunmak için mi yazıldı?
İnsanlar  sağlıklı  ama  lezzetli diyet  ama  zevkle  tüketilebilir  yemeklerin  nasıl  yapıldığını  bilemiyorlar.Diyet yemekleri  veya  sağlıklı  beslenmeyi   kabak haşlama, brokoli çorbası , kepekli sandviç  veya  yeşil  salatadan  ibaret  sanıyorlar. Oysa  hem  lezzetli  hem de  sağlıklı  yemek  yapılabilir. Bu  6.kitabım  olan  ‘’İlaç  gibi  yemekler ‘’ kitabımın  amacı da  buydu.

Kitabınızda tarifini verdiğiniz her yemeğin kalori miktarlarını, protein, yağ ve karbonhidrat değerlerini de veriyorsunuz. Bu kitaptan bir menü hazırlayarak, değerleri hesaplayarak zayıflayabilir mi okurlar?
Bilinçli  bir kişi egzersizle  beraber  bu  kitabı da  okursa  içindeki  kalorilerle  beraber  dikkat  ederek  besin  değerlerinin bilincinde  olarak zayıflayabilir.


Kitabınızda çok ilginç çorbalar ve çaylar var. Bronzlaştırıcı çorbadan, selülite iyi gelecek çaya kadar… Türkiye yeniden baharatlara ve aktar kültürüne mi yöneliyor?
Doğadaki  şifa  kaynağı  olan  baharatlar ve çaylardan  bilimsel  olarak  yararlanırsak  koruyucu  hekimlik  adına  çok  yarar  görebiliriz. Bilimsel  şekliyle  çalışan  aktarlara  ve  bu  konuda   tekrar  sahip  çıkmaya  başlayan  eczanelere  ve  bu  kültüre  sahip çıkmaya  çalışan  eczacılar  sayesinde  bu kültüre  tekrar  yöneliş  başladı. Ancak  hekim ,eczacı veya  hiçbir  tıbbi  bilimsel  kimliği  olmayan  bazı  şarlatan  kişilerin  sadece bu  pazardan  pay  almak  için  ticari  kaygılarla  hareket  etmesi de birçok  insanın  kandırılmasına yol  açtı. Dikkatli  olun !..

Baharatları hayatımıza daha mı fazla sokmalıyız? Bu konudaki ölçüt ne olmalıdır?
Baharatları bilinçli  tüketerek  hayatımıza  daha  çok  sokmalıyız. Örneğin; Karaciğer temizlemek için toz zerdeçal, Kekik suyu kolestrol de , zencefil   öksürükte yararı  olabilir. Sadece bunlara çok  dikkat  etmek  lazım.

‘İlaç Gibi Yemekler’ istediğiniz ilgiyi yarattı mı, nasıl karşılandı?
Kitabım  beklediğim  ilgiyi buldu , çok  kısa  süre de  en  çok  satanlar  listesine  çıktı  ve  çok  kısa  sürede  ilk  7  baskısı  tükendi ve  sağlıklı  yaşam  üzerine  düşünen kişilerden de  olumlu tepkiler  aldı.

İnsanların “sağlıklı veya diyet beslenmek” dendiğinde akıllarına ilk olarak haşlanmış sebzeler, tatsız-tuzsuz yemekler geliyor. Yemeği lezzetli yapmak için neler yapmak gerekiyor?
Sağlıklı  ve  lezzetli  yemek  yapmak  için  her şeyden  önce  biraz  özen  gerekiyor. Ayrıca  iyi  malzemeler   seçmek te  gerekiyor. Bu  konuyla  ilgili   çok  yakında  ‘’Türkiye’nin  ilk  Sağlıklı  Fast-food  restaurantı  olan  ‘’KÜR ‘’ sağlıklı  beslenme    konseptine  kurslarla kişilere ve  işyerlerine  öğreteceğiz.


Rejime başlamaya karar veririz ve ilk bir hafta büyük bir kararlılıkla uygularız. Sonra bu istek zamanla zayıflamaya başlar… Hemen zayıflamak isteyenlere özel programlar uyguluyor musunuz?
Sağlıklı  zayıflamak isteyenler  için  Hay Sağlık Merkezi’nde   özel  paket  programları  uyguluyoruz. Bunların  içerisinde  Plasenta’dan  elde  edilen  ve  doğal  maddelerden  yapılan  iğneli  programlardan  ameliyatsız  karındaki  yağları  dondurarak  parçalamaya , Ayurvedik  beden  tipine  göre  diyetlerden  , aylık takip  programına  kadar  çeşitli  program var. Ama  hangi  program  olduğunu  kişinin  muayenesi  , beden  tipi  tayini  , vücut  analizi  ve  kan  tahlillerini  gördükten  sonra  karar  veriyoruz.

Neden şişmanlarız? Şişmanlığın nedenleri nelerdir?
Şişmanlığın  o  kadar  çok  nedeni var ki ..Genetikten ,tembelliğe , yanlış  beslenmekten ,bazı  kimyasal ilaçlara kadar , tek  bir  nedene  bağlamak  doğru  olmaz , hatta  bazen  depresyonda  bir  neden  olabilir. Dolayısıyla  bu  öncelikle  bir  hekime  başvurarak  çözülmesi  gereken  tıbbi bir  durumdur.

Fast food beslenmenin etkileri neler?
Son dönemde gittikçe hızlanan bir beslenme tarzına geçtik. Adeta zamana karşı yarışarak besleniliyor. Sadece hızlı değil aynı zamanda da lezzet ağırlıklı beslenme ön plana çıktı. Artık çocuklara ıspanak yedirmek, ayran içirmek ,sebze çorbası  tükettirmek hatta bakliyatları sevdirmek neredeyse imkansız oldu. Varsa yoksa bütün çocuklarda gençlerde hep hamburgerler, pizzalar, kolalar, ağır tatlılar, kızartmalar, kebaplar pilavlar, makarnalar börekler başı çekiyor. Hatta sadece gençler değil artık erişkinlerde hızlı ve sağlıksız beslenme  yollarını tercih eder oldular. Kendinizi ve aileniz erken yıpranmaktan ve yaşlanmaktan olumsuz hastalıklardan korunmak istiyorsanız ve kendinizi seviyorsanız yapmanız gereken sağlıksız fastfood tan mümkün olduğunca kaçınmak ve artık sağlıklı fastfood döneminiz başlatmak.Çünkü maalesef halkımızın çoğu fastfood tarzı beslenmeyi seviyor.Dolayısıyla yapmamız geren artık fastfood tarzı beslenmeyi sağlıklı bir beslenme şekline dönüştürmek. Ancak pek çok hastalığın özellikle hatalı beslenme, fazla kilo ve stresle ilgili olduğunu düşünürsek sağlıksız fast-food beslenmesini nasıl ciddi hastalıklara doğru gidebildiğini daha iyi kavrarız.


Sağlıklı Fast-food kavramında neler olmalı?
Tam tahıl ürünleri; tam buğday, tam çavdar gibi her türlü tahıl ve bu tahıllardan elde edilen unlarla yapılan unlu mamüller. Başta zeytinyağı olmak üzere doymamış sıvı yağlar. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler ve iyi tarım ürünleri… Beyaz şeker yerine doğal tatlandırıcılar, agave, steviya , hurma suyu gibi gıdalar. Daha çok sebze ve meyve çeperli gıda bakliyat ama daha az yağlı kırmızı et ve yağlı hayvansal ürünler Kızartma yerine özel teknikler kullanarak ızgarada, fırında, saçda, özel ev aletleri ile yağsız veya  pişirme spreyleri ile yağsıza yakın pişirme

Glisemik indexi düşük vitamin-mineral oranı besin değeri yüksek %100 meyve suları,kefir,az yağlı süt ürünleri, bitki çayları, özel hazırlanmış bitki çayları gibi sağlıklı içecekleri tercih etmek.

Diyet önerileriniz nelerdir? Temel bir yaklaşımınız var mı?
Yedi altın öneriden bahsederim hep… Birincisi, ara öğünler dahil günde 7 öğün ( 3 ana 4 ara) yiyin. İkincisi, günde 7 büyük fincan yazın normal ısıda, kışın sıcak su için. Üçüncüsü, günde toplam 7777 adım atın. Dört, akşam 7′den sonra ağır yemeyin. Beş, haftada 1 kez olmak üzere 7 hafta üst üste düzenli olarak tartılın.


Altıncı önerim şu, yedi tane gıdayı hayatınıza sokun:
1-Mevsimin az şekerli sebze ve meyveleri
2- Yeşil salata
3- Doğal müsli ve yulaf ezmesi
4-Yagsız süt ürünleri
5- Uygun pişmiş derisiz beyaz et
6- Bakliyatlar
7-Tam tahıl ürünleri

Şu yedi besini ise azaltın.
1-Beyaz un ve şeker
2-Kızartma
3-Ağır yağlı şarküteri ürünleri
4-Kaymak ve deriler (balık-tavuk)
5-Yağlı katkılar ve soslar
6-Şekerli veya şeker eklenmiş içecekler
7-Fazla oranda tuz.

Yedinci ve son önerim ise, hayatınıza şu yedi doğal maddeyi, ekleyin.
1-Tere tohumu
2-Funda yaprağı
3-CoenzymeQ10
4-L-Carnitine
5-Yeşil çay
6-Krom
7-Zencefil

Ender Saraç; 1959 İzmir doğumlu, Ege Tıp Fakültesi mezunu. Ayurveda, Ayurveda Sağlıklı Zayıflama, Doğanın Şifalı Eli, Ruhsal Gelişim Ve Kader, Ramazanda Sağlıklı Ve İnce Kalın adlı kitapların yazarı. Televizyon programları yapıyor ve Özel Hayy Polikiniği’ni yönetiyor.

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.