Okur Postası – Nalan Barbarosoğlu

 

“Eğer bugün ertesi sabah uyanmak için içimde bulutsu bir heves duyuyorsam, içimde küçük bir istek oluyorsa, inanın, gece okurken yarım kalmış romanlar yüzünden… Böylece sabaha başlamak için bir nedenim oluyor: Okuduğum romanı bitireceğim.”

“Düşünüyorum da, noktası konmuş bir aşk hikâyesi mümkün mü? Yaşanan her aşk, yaşanan kişilerce yeniden anımsanacak, her anımsayışta cümleler değişecek, yeniden yeniden inşa edilecek, yaşananların anlam kendini yenilemeyi sürdürecek, nesneler ve gölgeler sürekli yer değiştirecek, beraberinde duyulan ürpertiler de. Ta ki bellek dünyanın ve anıların gerçekliğine kendini kapayana kadar.”

“Ama nedense bazen beni en iyi siz anlarmışsınız gibi geliyor bir yandan da.”

“Hayatla aranızdaki ‘bir silinmiş cümle’ye iyi bakın lütfen.”

“Bir bakıyorsunuz, özene bezene yazdığınız defterinizde okunacak bir cümle bile kalmamış. Sadece cümlelerin hatırası…”

“Aynaya bakıyorum; aynada yüzüme hiç bakmadığım gibi bakıyorum şimdi. Yüzüme neleri gömüp sakladığımı, neleri bir türlü saklayamadığımı görmeye çalışıyorum.”

“Bildiğiniz gibi bir insan, hikâyesini bir rüyaya da sığdırabilir, bir romana da. Yaşadıklarının hangisi anlatmaya / anlatılmaya değer? Yaşadıklarının hangisi ‘benim’ diyebileceği kadar kendisine ait? Bir de bunca kırık-dökük, parçalanmış, yapıştırılmış, parçaları yitirilmiş, yerine bir yerlerden parçalar eklenmiş, onarılmaya çalışılmış, onarılmış ya da onarılamamış hayatlarımızın neresinden tutup da anlatmaya başlayacağız?…”

Okur Postası / Nalan Barbarosoğlu / Öykü / 1.Basım Mayıs 2014 / alakarga kitap

OKUR POSTASI.

1 Yorum

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.