Prens – Niccolo Machiavelli

 

-İnsanlar genellikle elleriyle değil gözleriyle yargı verirler, çünkü herkes görür ama çok az kişi hisseder.

-Şans onunla mücadele edecek örgütlü bir gücün olmadığı yerlerde kendini gösterir, etkileri ona engel olacak setler ve bentlerin inşa edilmediği yerlere yönelir.

-Tanrı özgür irademizi ve şandan payımıza düşeni almamak için her şeyi tek başına yapmak istemez.

-Prensler kendilerine zorluk çıkartacak işleri başkalarına havale etmeli, güzel işleri kendileri halletmelidir.

-Rouen Kardinali bana İtalyanların savaşmaktan anlamadıklarını söylediğinde ona yanıt olarak Fransızların da siyasetten anlamadıklarını söylemiştim.

-Sıradan bir yurttaşken sadece şans sayesinde prens olanlar bu mevkie pek az çaba harcayarak ulaşır ama geldikleri yeri korumak için büyük çaba harcarlar.

-Bir Prens devletini paralı ordular sayesinde elinde tutuyorsa asla huzur ve düzen sağlayamaz.

-Bu nedenle, bilge bir prens her zaman yardımcı askerlerden uzak durmuş, kendi ordusuna güvenmiştir; başkalarının askerleriyle kazanmaktansa kendi askerleriyle kaybetmeyi yeğlemiş, yabancı orduyla kazanılan zaferi gerçek zafer olarak görmemiştir.

-Çünkü daima iyi bir insan olmak isteyen kişi, iyi olmayan sonsuz kişi arasında mutlaka mahvolacaktır. Bu yüzden, mevkiini korumak isteyen bir prensin iyi olmamayı öğrenmesi ve bunu duruma göre kullanması ya da kullanmaması gerekir.

-Prens ya kendisinin ve tebaasının parasını ya da başkalarının parasını harcar. İlk seçenekte tutumlu davranmalı, diğerinde ise hiçbir cömertlikten kaçınmamalıdır.

-İnsanlar öylesine saftır ve o andaki koşulların gerekliliklerine öyle mahkumdur ki, aldatmak isteyen kişi her zaman aldatılmaya hazır birini bulabilir.

-Prensin tek yapması gereken kendisine hizmet edenlere ya da devlet işleri nedeniyle etrafında bulunanlara ağır hakaret etmemektir.

-Çünkü kalelerin olsa bile, halk senden nefret ediyorsa kaleler seni koruyamaz; halk silahı eline almayagörsün, kendisine yardım edecek yabancıları mutlaka bulur.

-Büyük tasarılara girişmek ve kişisel yeteneklerinin alışılmadık örneklerini sergilemek kadar hiçbir şey, bir prense saygınlık kazandırmaz.

-Bir prens her yaptığı işte üstün zekalı ve büyük bir insan olduğu izlenimini uyandırmayı asla savsaklamamalıdır.

-Çünkü üç tür beyin vardır: Biri kendiliğinden anlar, diğeri başkaları ne açıklıyorsa onu anlar, üçüncüsü ise ne kendi anlar ne de başkalarının açıkladığını; bunlardan birincisi çok iyi, ikincisi iyi, üçüncüsü yararsızdır.

-Şans onunla mücadele edecek örgütlü bir gücün olmadığı yerlerde kendini gösterir, etkileri ona engel olacak setler ve bentlerin inşa edilmediği yerlere yönelir.

Prens / Niccolo Machiavelli / Cem Yayınevi / Türkçesi: Mehmet Can Uğur

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.