‘Doğduğumuz andan itibaren içimizde bir saat çalışır, yaşlanma doğaldır, olması gerekendir’

 

Seda Sakacı’nın Hayy Kitap’tan çıkan ‘Sade Güzellik’ kitabının kapağında, ‘Doğallığı seçen kadınlar için genç ve güzel kalmanın sırları’ ve ‘Pahalı kimyasal kozmetiklerle zehirlenmeyin. İşte tüm vücudunuz için sağlıklı ve temiz 100 alternatif reçete’ spotları göze çarpıyor. Sunumundan da anlaşılabileceği gibi bu bir rehber kitap ve kadınlara doğal kozmetik ürünler yaratmaları için formüller sunuyor. Seda Sakacı, hem kitabını hem de doğal kozmetik ürünleriyle başlayacak yenileşmeyle ilgili fikirlerini anlatıyor…

Bu kitap, profesyonel kozmetik ürünlerine ulaşmakta zorlanan kadınları mı hedefliyor, yoksa farklı bir güzellik ve güzellik ürünü kullanımı hakkında yeni bir anlayışı mı temsil ediyor?
Hedef kitle herkes, önemli olan sağlıklı güzelleşmek.  Bu kitapta tüketicinin bilinçli ve sağlıklı güzelleşmesinin ne kadar kolay ve pratik olduğunu vurguluyorum. İlk kez uygulanacak reçetelerle doğru ve doğal biçimde nasıl güzelleşebileceklerini bulabilecekler.

Neden profesyonel kozmetik ürünlerini değil de, ‘eski usul’, geleneksel yöntemlerle evde üretilen ürünleri tercih edelim?
Yıllardır kullanılan güvenilir, denenmiş ve uygulanabilir yöntemleri doğru dozda, doğru reçetelerle uyguladığımızda diğer ve çok paralar harcadığımız kozmetiklerden sonuçlarının hiç de farklı olmadığını görecekler. Sağlıklı bir şekilde güzelleşmeyi kim istemez ki? Bu yüzden doğal kozmetiği tercih etmeliyiz.

Piyasadaki ürünlerin de içeriği bu sözünü ettiğiniz doğal ürünlerden oluşmuyor mu? Ne aşamada zararlı kimyasallar haline geldiler?
Piyasadaki çoğu ürünlerin üzerine doğal ibaresi yapıştırılıp maalesef tüketici kandırılmaktadır. İçerlerine sadece minimum miktarda doğal özler katıp tamamen doğalmış hissiyatı verilmektedir. Tamamen doğal olabilmesi için ürünün içerisinde hiçbir koruyucu ve sentetik maddenin bulunmaması gerekmektedir. Maalesef koruyucu ya da zararlı kimyasalların vücudumuzda ciddi hasarlar yaratabileceğini ve sağlığımızı tehdit edebileceğini bilimsel olarak ta bilmekteyiz.

Piyasadaki kozmetik ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Kozmetik ürün alırken dikkat edilmesi gereken noktalar, eğer cildimize ürün alıyorsak cilt tipini bilmemiz, bununla birlikte hangi ürün formülasyonlarının cildimize uyabileceğini söyleyebilecek, bize yön gösterebilecek uzmanlara ihtiyacımız var.

Bu konudaki temel adım, insanın kendi cilt yapısının özelliklerini fark etmesi mi?
Tabi kendini fark etmesi diyebiliriz aslında cilt yapısını biliyor olabilir ama ilerde onu neler bekleyeceğini bilmiyor olabilir. Ya da doğal ürün dahi sürse cildine,  bir kaç dakika içerisinde ciltte bir duyarlılık oluyor mu kızarıklık yangı oluşuyor mu bunların analizini yapabilmeyi sade güzellik kitabında bulabilecekler. O zaman kendi ciltlerine uygun ürünleri kullandıklarında sağlıklı güzelliğe kavuşacaklar, ilerleyen yaşlar için ciltlerini sigortaya almış olacaklar diyebiliriz.

Cilt sorunlarının kaynağı nedir?
Genellikle içerden hormonel durumlar ciltteki yağ ifrazatı cildimizin nasıl olduğunu cilt tipimizi belirlemememizde ve sorunların nerelerden oluştuğuna dair bize ipuçları verir.

SEDA.SAKACI-ANASAYFA.1 SEDA.SAKACI.3

Yaşlanma nedir? Ciltte doğal yaşlanmayı nasıl yavaşlatabiliriz?
Doğduğumuz andan itibaren içimizde bir saat çalışır, yaşlanmaya odaklı… Yaşlanma doğaldır olması gerekendir. Bu durumu bilmemiz hayatı kâbusa dönüştürmemeli sağlıklı nasıl bir yaşam süreriz bunu aşılamalı. Ciltte yaşlanmayı ise sağlıklı beslenerek yavaşlatabiliriz. Şunu unutmayalım cilt içerden beslenir dışarıdan desteklenir.

Yaşlanmış cilt, doğal kozmetiklerle gençleştirilebilir mi?
Kozmetiklerin yapabilecekleri belirli ve sınırlıdır. Yaşlanmayı geciktirmek doğal kozmetikler kullanarak sağlanabilir.  Diyelim ki kırışıklıklar, oluşabileceklerin önüne bir miktar geçilebilir. Ama olmuşmuş çizgilerimizi kozmetiklerle anca keskinliklerini yumuşatıp daha sağlıklı bir cilt gözükmesini sağlayabiliriz.

Antioksidanlar erken yaşlanmayı önler mi?
Antioksidanlar tabi ki erken yaslanmayı önler ve bizi sağlıklı tutar. Antioksidanları tüketmemiz gerekiyorsa sağlık profesyonellerinin yardımını alarak kullanabiliriz. Nasıl destek olarak kullanabileceğimizi öğrenebiliriz. Aynı şekilde doğru bir biçimde vitamin mineral alımları da sağlık profesyonelleri tarafından önerilmelidir.  Çünkü maalesef bizim milletimizde kafamıza göre vitamin alımları da söz konusudur. Bununla birlikte cildimize de doğru dozda vitamin ve antioksidan uygulamaları cildimiz için oluşacak sağlıksız yaşlanmayı önleyecektir.

Anti-aging kavramı ve uygulamaları, cildimizle ilgili hangi önlemleri öneriyor?
Uygulamalar ciltteki sarkmaları, esneklik kaybını, matlığı, kırışıklıkları önlemektedir.

Cildin yaşlanma hızını genetik miras mı belirler?
Genlerimiz önemli. Genlerimizi gözlemleyip ileride karsımıza çıkabilecek sorunlar için önceden önlem alabiliriz. Yaşlanma hızımızı da bu şekilde kontrol altında tutabiliriz.

Vücudumuzu güzelleştirecek yiyecekler hangileri?
Aslında tabi ki sunu söylemek istiyorum doğada doğal olarak var olan her şey bizlerin güzelliği için yaratılmış. Tabi ki sağlıklı beslenme ile hastalıklardan da uzak kalabilme şansımız artacaktır. Yaşam kalitemizde doğru orantılı bir sakilde artacaktır. Güzelleştiren yiyeceklere birkaç örnek verecek olursam avokado, brokoli, üzüm, kuşburnu, yaban mersini sadece şu an aklıma gelenler. O kadar çok ki saymakla bitiremeyiz, kitapta detaylıca içeriklerinden bahsettim. Tabi son olarak cümleyi söyle kapatalım aslında güzelleşmek için sebzeleri taze meyveleri olgun tüketelim ve hepsini zamanında tüketelim.

Beyazlamış saçları eski rengine dönüştürmek mümkün mü?
Geleneksel yöntemlerde kadınların beyazlayan kaşlarına ceviz içini ateşe gösterip sürdükleri, saçları için ise çörekotu yağı, ceviz yağı, havuç tohumu yağı ve ısırgan tohumu yağı külledikleri bilinmektedir. Günümüzde bilmesel araştırmalarda bu yağların saçlar üzerinde olumlu etkisini doğrulamaktadır. Ceviz yağı beta karaten ve omega 3 içerir ve ceviz yağı mallanın pigmentini çoğaltır.

Güzellik endüstrisinin geldiği yer hakkında ne düşünüyorsunuz?
İvme hep yukarılara çıkmaktadır ve çıkacaktır çok yollar kat edildi. Güzellik endüstrisi Daha Türkiye için tam oturmuş değil biraz daha zamanı var ama dediğim gibi gelişimini hep devam ettirebilecek bir sektör. Çok güzel yatırımlar var, tüm dünyadaki yelpazeyi görebileceğimiz bir ağ oluştu arz ve talep arttıkça daha fazlası da oluşacaktır.

Sade Güzellik – A’dan Z’ye Doğal Kozmetikler / Yazar: Seda Sakacı / Hayy Kitap / Editör: Nihal Doğan / Kapak Tasarımı: Mükremin Seçim / 1.Baskı Kasım 2011 / 168 Sayfa

Seda Sakacı; “Celal Bayar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” ve ardından “Kocaeli Üniversitesi Kozmetik” bölümlerini bitirdi. Fitoterapi, Aromaterapi, Doğal kozmetik ve şifalı bitkiler üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundu. Sağlıklı yaşam biçimi üzerine son yıllarda artarak devam eden hassasiyetlere paralel olarak, doğal ve organik yaşam ile kozmetik arasında kurduğu ilişkiye ait ”Doğal kozmetik” perspektifini temel alan birçok çalışmaya imza atıyor.

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.