Vefasız Peri – Guillermo Cabrera Infante

 

“Hafıza, içine girilen, bazen de içinden çıkılamayan başka bir labirenttir. Fakat hafızanın muhteşem, sayısız koridorları vardır, tek sorun sadece tek bir gerçek zaman olmasıdır, ki o da hatırlanan zamandır – yani tek gerçek zaman makinesi şimdi elimin altında duran daktilo.”

“Hatırlamak bir dile ya da başkasına kayıt düşmektir. Fakat unutmanın bir karşılığı yok…”

“Aşk, merkezini gizleyen hassas bir labirent, karanlık bir canavar.”

“Aşkla hayat arasında her zaman bir çelişki vardır. Buna romantizm denir ve bu da, her şey bir yana, sanata eğilimli olmaktan çok hayat karşısında bir duruştur. Şöyle söyleniyor ve mütemadiyen tekrar ediliyorsa: “Ben iflah olmaz bir romantiğim.” Bir hastalıktan muzdarip olunduğu kabul ediliyor demektir. Yani, kronik bir durum, bir ruh nezlesi, ki tek çaresi bir başka iflah olmaz hastalıktır. Mesela, korku.”

“… ancak aşk öldüğünde mi gerçekten kelimeleri bulacağız?”

“Bütün başarılı cinayetler birbirinin aynıdır. Ancak başarısız cinayetler içlerinde farklılaşır. Fakat hiç işlenmemiş cinayetler en başarılılarıdır. Sanat bunların tasarımlarında ya da kavramsallaşmalarında yatar.”

“Aslında, cellatlık en korktuğum meslek değildi ama aşkımın külleri arasında el değmemiş kalbine rastladım.”

“Aşka gelince, aşk deliliği -ya da bir nezleyi- taklit etmenin yollarından biri. Bir gün istismarcı bir virüsten fazlası olmadığı keşfedilecek. Eminim biri çıkıp bir aşı bulacak. Yani, antikorları harekete geçirip bağışıklığı yükselterek bu mikroorganizmanın durdurulmasının bir yolunu bulacak. Ya da kor ateşler. Bir nesne ya da tuhaf bir varlık olmaktan çıkan bu üç boyutlu organizma bütün duygulara sızıyor. Ya da bizi canlandırmak için ruha sızıyor. Acaba kimse herhangi bir şey düşünmüş müdür? Belki de Dante. Al dente. 

image

Vefasız Peri – Guillermo Cabrera Infante / Roman / Can Yayınları / Çeviren: Çiğdem Öztürk / Nisan 2016

Soru, yorum ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.